İletişim kavramı ve Hz. Peygamber'in sünnetinde iletişime dair örnekler
The concept of communication and examples of communication in the sunnah of the Prophet
  1. Tez No: 716602
  2. Yazar: EMİNE ŞENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Evrensel bir din olan İslam, iletişim konusunda insanlık için gerekli olan genel ilkeleri belirlemiştir. Kur'an-ı Kerim her konuda insanlığa en güzel örneğin, İslam Peygamberi olduğunu bildirmiştir. Bu örneklik geçmişte olduğundan daha fazla, insan hayatında değişimler meydana getiren, iletişim konusu için büyük önem arz etmektedir. Hz. Peygamber, iletişimin doğru sağlanması için gerekli esasları vermenin yanında iletişime engel olan davranışlar konusunda da uyarılarda bulunmuştur. Bu çalışma iletişimin temel esaslarını Hz. Peygamber'in uygulamaları ile açıklamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Islam, as a universal religion, has set the general principles needed on the communication for humanity. The Holy Qur'an has declared that the best example for humanity in every subject would be the prophet of the Islam. Setting an example for communication, which makes more impact in human life than the past, is of great importance. The Prophet has been warned about behaviors that impede communication as well as provided the basis for correct communication. This study is aimed to explain the basic principles of communication with samples from the practices of the Prophet.