Fonksiyonel derecelendirilmiş tabakalı alüminyum kompozit malzemelerin ardışık sıkıştırma döküm yöntemiyle üretilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the manufacturing materials of functionally graded layered aluminum composite materials by sequential compression casting method
- Tez No: 716605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde, doğrudan yarı-katı karıştırma ve ardışık sıkıştırma döküm yöntemleri kullanılarak seramik takviyeli alüminyum matrisli kompozit malzemeler fonksiyonel derecelendirilmiş yapıda üretilmiştir (FD-Al-MMK). Yarı-katı haldeki alüminyum içine SiCp takviyelerinin mekanik olarak karıştırılmasıyla farklı takviye oranlarına sahip alüminyum kompozit malzemeler hazırlanmış ve sıvı halde üst üste kalıp içerisine dökülüp her tabaka basınç altında katılaştırılarak FD-Al-MMK'lar üretilmiştir. İki tabaka arasında meydana gelen kısmi ergime ve uygulanan basıncın etkisiyle tabakalar arasında birleşme sağlanmıştır. Farklı takviye oranları içeren dökümlerin tekrarlanmasıyla istenen kalınlıkta ve özellikleri kesit boyunca değişen bir yapı oluşturulmuştur. FD-Al-MMK malzemenin özelliklerini belirlemek için mekanik ve metalografik incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ceramic reinforced aluminum matrix composite materials were produced in a functionally graded structure using direct semi-solid mixing and sequential squeeze casting methods (FG-Al-MMC). By mixing mechanically SiCp reinforcements into semi-solid aluminum, aluminum composite materials with different reinforcement ratios have been prepared and poured into the mold on top of each other in liquid form and FG-Al-MMCs have been produced by solidifying each layer under pressure. With the effect of partial melting occurring between the two layers and the pressure applied, bonding was achieved between the layers. By repeating castings containing different reinforcement ratios, a structure with the desired thickness and features varying throughout the section was created. Mechanical and metallographic examinations were carried out to determine the properties of FG-Al-MMC material.