Yeni miras yasasının arazi toplulaştırması üzerine olası etkilerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of the potential effects of the new heritage law on land consolidation
- Tez No: 716615
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TÜLİN AKKAYA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye'de tarım arazilerinin dağınık ve parçalı olması; etkin bir sulama yapılamamasına, tarım teknolojisinin kullanılamamasına, ürünlerinin kalitesinde olumsuzluğa, pazarlama ve tarım ekonomisinin yetersiz kalmasına, kırsaldan kente göçlerin artması gibi sonuçlara yol açmaktadır. Tarım arazilerinin parçalı ve dağınık olması sorununun çözümüne yönelik alınan önlem ve yürütülecek faaliyetler ile bölünmenin durdurulması ve bu arazilerin tarıma etkili ve verimli bir biçimde tekrar kazandırılması sağlanmalıdır. Tarım arazilerinde parçalanmaya neden olan miras ile ilgili düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve arazi toplulaştırması (AT) ile ilgili çalışmaların yaygınlaştırılması gerekmektedir. 6537 Sayılı kanunda tarım arazilerini konu alan miras düzenlemesi ile tarımsal alanlardaki parçalanmanın önüne geçilmeye çalışılmıştır. Ancak kanunda tanımlanan ekonomik bütünlük kavramı, küçük tarım arazilerinin satılabilmesine olanak tanırken miras paylaşımlarının da devam etmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, AT öncesi ve sonrası işletmelerin sahip olduğu araziler üzerinde 15 Mayıs 2014 tarihinde çıkartılan 6537 Sayılı kanunun uygulama etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaçla AT çalışması yürütülen Denizli-Tavas-Hırka ve Kocaeli-Derince-Kaşıkçı Mahallelerindeki işletmeler ekonomik bütünlük, asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü kavramları açısından incelenmiştir. Sonuç olarak mevcut yasaya göre yapılan AT uygulamalarındaki başarının, beklentilerin altında kaldığı görülmüştür. AT ile her iki alanda da oluşan yeni parsellerin yaklaşık %90'nın yeni yasal düzenleme dışında kalarak parçalanmaya devam edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The scattered and fragmented agricultural lands in Turkey; It leads to results such as ineffective irrigation, inability to use agricultural technology, negative quality of products, insufficient marketing and agricultural economy, and increase in migration from rural to urban areas. With the measures taken and the activities to be carried out to solve the problem of fragmentation and dispersion of agricultural lands, it should be ensured that the division is stopped and these lands are brought back to agriculture in an effective and efficient way. It is necessary to implement the regulations related to the inheritance law, which causes fragmentation in agricultural lands, and to expand the studies on land consolidation (LC). In the Law No. 6537, it was tried to prevent the fragmentation of agricultural lands with the inheritance regulation on agricultural lands. However, the concept of economic integrity defined in the law allows small agricultural lands to be sold, while causing inheritance sharing to continue. In this study, it is aimed to reveal the application effects of the law numbered 6537, which was enacted on 15 May 2014, on the lands owned by the enterprises before and after the LC. For this purpose, enterprises in Denizli-Tavas-Hırka and Kocaeli-Derince-Kaşıkçı Neighborhoods, where LC studies were carried out, were examined in terms of economic integrity, minimum agricultural land size and adequate income agricultural land size. As a result, it has been seen that the success in LC applications made according to the current law is below the expectations. It is predicted that approximately 90% of the new parcels formed in both areas with the LC will continue to be fragmented, remaining outside the new legal regulation.