KOBİ'lerde pazarlama aracı olarak sosyal medya kullanımı: Instagram örneği
Using social media as a marketing tool in SMEs: Example of Instagram
  1. Tez No: 716650
  2. Yazar: İBRAHİM MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İnternet teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan sosyal medya platformları, kullanıcılara bulundukları yer fark etmeksizin bireyleri veya büyük ölçekli toplulukları etkileme fırsatı sunmuştur. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin metin, video ve görüntü formatlarında özgürce paylaşılması, diğer kullanıcılarla kolaylıkla iletişime geçilmesi ve coğrafi kısıtlama olmaksızın her türlü alışveriş işleminin rahatlıkla gerçekleştirilmesi gibi çeşitli avantajlı yönler bu platformların kullanım oranlarının her geçen gün katlanarak artmasına katkıda bulunmuştur. Bu bağlamda sosyal medya bileşenlerinden biri olan Instagram'ın ürün ve hizmetlerin tanıtımı için uygun bir ortam sunması, reklamlar aracılığıyla doğrudan hedef kitleye odaklanabilme özelliği ve müşterilerle etkileşim ortamı yaratması gibi güçlü yönleri bulunmaktadır. Diğer yandan geleneksel medyaya kıyasen bu uygulamadaki tüm hâkimiyet işletmenin kontrolü altındadır ve bu bakımdan hiçbir aracıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüm bu avantajlı yönler bu uygulamayı KOBİ'ler için önemli bir pazarlama aracı olarak ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada KOBİ'lerde pazarlama aracı olarak Instagram kullanımının işletmeler üzerindeki rolü ve önemi araştırılmıştır. Ayrıca Instagram'da pazarlama faaliyetinde bulunan işletmelerin karşılaştığı sorunlar belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren pazarlama çalışmalarında Instagram'da aktif olan KOBİ'ler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise Gümüşhane merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren Instagram'ı aktif olarak kullanan 20 farklı KOBİ oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms that emerged with the development of internet technology have offered users the opportunity to influence individuals or large-scale communities, regardless of their location. Various advantageous aspects such as freely sharing user-created content in text, video and image formats, communicating easily with other users and performing all kinds of shopping transactions without geographical restrictions have contributed to the exponential increase in the usage rates of these platforms day by day. In this context, Instagram, one of the social media components, has strengths such as providing a suitable environment for the promotion of products and services, focusing directly on the target audience through advertisements and creating an environment of interaction with customers. On the other hand, in comparison to traditional media, all dominance in this application is under the control of the enterprise and no intermediary is needed in this regard. All these advantageous aspects make this application stand out as an important marketing tool for SMEs. In this study, the role and importance of the use of Instagram as a marketing tool in SMEs on businesses has been investigated. In addition, the problems faced by businesses engaged in marketing activities on Instagram were determined. In the research, analyses were carried out using semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods. The universe of the study consists of SMEs active on Instagram in marketing activities operating in Turkey. The sample of the study consists of 20 different SMEs that actively use Instagram operating in Gümüşhane center and its districts.