Özel öğrenme güçlüğü olan bir ilkokul üçüncü sınıf öğrencisinin okuma becerilerinin geliştirilmesi
Developing reading skills of a third grade primary student with special learning difficulty
  1. Tez No: 716649
  2. Yazar: KÜBRA ACER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN NAZLI KOÇBEKER EİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada özel öğrenme güçlüğü çeken bir ilkokul üçüncü sınıf öğrencisinin okuma becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, bir öğretmenin öğrencisinin okuma konusunda yaşadığı probleme çözüm üretme sürecini kapsadığından dolayı eylem araştırması olarak tasarlanmıştır. Çalışma 2019-2020 eğitim-öğretim yılları arasında Konya ili Meram ilçesinde bulunan bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim görmekte olan özel öğrenme güçlüğü tanısı konulmuş bir ilkokul üçüncü sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Çalışmada öncelikle öğrencinin mevcut okuma düzeyi, doğru okuma, okuma hızı, okuma prozodisi tespit edilmiştir. Bu doğrultuda öğrenciye seviyesine uygun dört metin okutularak öğrencinin okuması kayıt altına alınmış, kayıtlar incelenerek öğrencinin okuma düzeyi belirlenmiştir. Daha sonra öğrenciye hece yöntemi temelli bireyselleştirilmiş bir eğitim programı hazırlanmıştır. Program 22 haftalık bir süreçte hafta içi iki gün bir ders saati olmak üzere toplam 43 ders saati boyunca uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ses kayıt cihazı, video kayıt cihazı, gözlem notları, okuma prozodisi aşamalı puanlama anahtarı kullanılmıştır. Ayrıca öğrencinin doğru okuma yüzdeleri ile okuma hızları da ölçülmüştür. Uygulama öncesinde ve sonrasında olmak üzere toplam dört metin ön ve son test olarak kullanılmıştır. Bulgulardan elde edilen verilere göre okuma doğruluğunun %64,63'ten (Endişe Duyulan Okuma Düzeyi), %93,33'e (Geliştirilebilir Okuma Düzeyi), okuma hızının 16 kelimeden 52,75 kelimeye, okuma prozodisinin %25'ten %62,50'ye çıktığı belirlenmiştir. Sonuç olarak hece yöntemi temelli hazırlanan bireyselleştirilmiş eğitim programının, öğrenme güçlüğü çeken bir ilkokul üçüncü sınıf öğrencisinin okuma becerilerini geliştirmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve the reading skills of a primary school third grade student with special learning difficulty. The study was designed as an action research, as it covers the process of a teacher producing a solution to the student's reading problem. The study was carried out with a third grade primary school student diagnosed with a special learning difficulty, who was studying at a Special Education and Rehabilitation Center in the Meram district of Konya between the academic years of 2019-2020. In the study, first of all, the current reading level of the student, correct reading, reading speed, and reading prosody were determined. In this direction, the reading of the student was recorded by having the student read four texts suitable for his level, and the reading level of the student was determined by examining the records. Then, an individualized education program based on syllable method was prepared for the student. The program was implemented for a total of 43 course hours, one course hour in two weekdays, in a 22-week period. In the research, voice recorder, video recorder, teacher diary, reading prosody graded scoring key were used as data collection tools. In addition, the correct reading percentages and reading speeds of the student were also measured. Before and after the application, a total of four texts were used as pre-test and post-test. According to the data obtained from the findings, the reading accuracy increased from 64.63% (Anxiety Level) to 93.33% (Independent Level), the reading speed increased from 16 words to 52.75 words, and the reading prosody increased from 25% to 62.50%. As a result, it has been revealed that the individualized education program prepared based on the syllable method is effective in improving the reading skills of a primary school third grade student with learning difficulty.