MDA-MB-231 ve FUCCI MDA-MB-231 hücrelerinde sentrozomal proteinlerin yerleşimlerinin araştırılması
The investigation of the localization of centrosomal proteins in MDA-MB-231 and FUCCI MDA-MB-231 cell lines
  1. Tez No: 716683
  2. Yazar: DOĞAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Onkoloji, Biology, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sentrozomlar memeli hücrelerinde majör mikrotübül organizasyon merkezleri olarak hücrenin polarite, motilite, biçim ve bölünme düzeninde önemli roller alır. Dinamik bir matrikse sahip olan sentrozom, yüzlerce proteinden oluşan yapısıyla multifonksiyonel çalışan makromoleküler kompleks bir makinedir. Bölünen memeli hücrelerinde interfaz boyunca G1-S geçişinde sentriyol biyogenezi, G2-M geçişinde ise sentrozomların ayrılması hücre için doğru mitozun gerçekleştirilip kromozomal kararlılığın korunması için önemli görülmektedir. Kromozomal kararsızlık ve hücre döngüsü kontrol ağının deregülasyonu kanserin başlıca özellikleridir. Bu tezde, moleküler biyoteknolojide her bir hücrenin proliferasyonunun görüntülenmesi amacıyla geliştirilmiş FUCCI genetik konstrüksiyonları, meme kanseri hücre dizisi MDA-MB-231 genomuna entegre edilerek interfaz ve mitoz boyunca sentrozomal proteinlerin yerleşimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Üstelik bu hücrelerde sentrozom hataları da mercek altına alınarak kanserle olan ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Centrosomes, as major microtubule organization centers in mammalian cells, play important roles in the cell's polarity, motility, shape and division. The centrosome, which has a dynamic matrix, is a multifunctional macromolecular complex machine consisting of hundreds of proteins. In dividing mammalian cells, centriole biogenesis at the G1-S transition during the interphase and separation of the centrosomes at the G2-M transition is considered important for the correct mitosis for the cell and the preservation of chromosomal stability. Chromosomal instability and deregulation of the cell cycle control network are major features of cancer. In this thesis, it is aimed to investigate the localization of centrosomal proteins during interphase and mitosis by integrating FUCCI genetic constructs developed for monitoring the proliferation of each cell in molecular biotechnology into the aggressive breast cancer cell line, MDA-MB-231 genome. Moreover, centrosome edefects in these cells were also examined and their relationship with cancer was evaluated.