İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik başarısını artırmada masal ve drama ile zenginleştirilmiş uygulamaların etkisi
The effect of applications enhanced with fairy and drama on increasing academic success of primary school 4th grade students
  1. Tez No: 716684
  2. Yazar: AYKUT NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan yaşantısındaki değişiklikler hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da birtakım yenilikleri zorunlu kılmaktadır. Masal ya da dramanın ders anlatımında kullanılmasına yönelik çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak ikisinin birlikte kullanımının ilkokul öğrencilerindeki akademik başarıya etkisinin araştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ilkokul 4.sınıf öğrencilerinde akademik başarının artırılmasında masal ve drama ile zenginleştirilmiş uygulamaların etkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma Gaziantep ilindeki bir devlet okulunda 4. sınıfta bulunan denk hazırbulunuşluk seviyesindeki iki grupla yürütülmüş ve araştırmada deneysel desen kullanılmıştır. Öntest ile belirlenen denk bilgi birikimindeki iki grup, deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubuna masal ve drama ile zenginleştirilmiş ders planı uygulanırken kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntem ve teknikleriyle ders anlatımı yapılmıştır. Gerçekleştirilen ders anlatımlarının ardından gruplara sontest uygulanmış ve sonuçlar SPSS programında incelenerek raporlanmıştır. Sonuç olarak masal ve drama etkinlikleriyle zenginleştirilmiş ders anlatımının yapıldığı deney grubunda geleneksel yöntemlerle ders anlatımı yapılan gruba göre ders başarısının anlamlı şekilde daha yüksek çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in human life necessitate some innovations in the field of education as well as in all areas of life. There are many studies on the use of fairy tales or drama in teaching. However, there is no study investigating the effect of using both together on academic achievement in primary school students. This study aims to examine the effect of applications enriched with fairy tales and drama in increasing the academic achievement of 4th grade primary school students.The study was carried out with two groups at the same level of readiness in the 4th grade of a public school in Gaziantep and an experimental design was used in the research. The two groups with equivalent knowledge determined by the pre-test were determined as the experimental and control groups. While the lesson plan enriched with fairy tales and drama was applied to the experimental group, the control group was taught with traditional teaching methods and techniques. After the lectures, a post-test was applied to the groups and the results were analyzed and reported in the SPSS program. As a result, it was determined that the success of the lesson was significantly higher in the experimental group in which the lesson was enriched with fairy tale and drama activities compared to the group in which the lesson was taught with traditional methods.