5-6 yaş çocuklarının öğrenme stilleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the learning styles and creativity of 5-6 years old children
  1. Tez No: 716694
  2. Yazar: GİZEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı 5-6 yaş grubu çocukların öğrenme stilleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada demografik bilgilerden cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısı, anne öğrenim düzeyi ve baba öğrenim düzeyi değişkenlerinin öğrenme stili ve yaratıcılık ile ilişkisi de araştırılmıştır. Çalışma, nicel araştırma kapsamındadır ve genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul il sınırları içinde MEB'e bağlı resmi okul öncesi kurumlarında eğitim görmekte olan 5-6 yaş aralığındaki 207 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Torrance Yaratıcı Düşünce Testi ve 5-6 Yaş Çocukları İçin Öğrenme Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde 5- 6 yaş çocukları için en fazla tercih edilen öğrenme stili sırasıyla kinestetik stil, görsel stil ve işitsel stil olmuştur. Öğrenme stilleri ile yaratıcılık arasındaki ilişki incelendiğinde görsel öğrenme stili puanları, işitsel öğrenme stili puanları ve kinestetik öğrenme stili puanları ile yaratıcılık toplam puanları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda yaratıcılığa ait tüm alt boyutların (akıcılık, orjinallik, başlıkların soyutluğu, zenginleştirme, erken kapamaya direnç ve yaratıcı kuvvetler listesi) da görsel öğrenme stili ile pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Buna paralel olarak erken kapamaya direnç alt boyutu haricinde yaratıcılığa ait tüm alt boyutların işitsel öğrenme stili ile arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca orjinallik, erken kapamaya direnç ve yaratıcı kuvvetler listesi alt boyutları ile kinestetik öğrenme stili arasında da anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmanın bulgularından hareketle yaratıcılığın tüm alt boyutlarıyla görsel öğrenme stilini ve erken kapamaya direnç alt boyutu haricindeki tüm alt boyutlarıyla da işitsel öğrenme stilini desteklediği, kinestetik öğrenme stiline sahip olan çocukların ise sayıca fazla ve detaylı ürün üretemedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the learning styles of 5-6 year old children and their creativity. In the study, the relationship of demographic information such as gender, birth order, number of siblings, mother's education level and father's education level with learning style and creativity was also investigated. The study is within the scope of quantitative research and was carried out in relational screening model, one of the general screening models. The study group of the research consisted of 207 children aged 5-6 years, who were studying in official pre-school institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Istanbul in the 2020-2021 academic year. Personal Information Form, Torrance Creative Thinking Test and Learning Styles Scale for 5- 6 Years-Old Children were used as data collection tools in the study. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS 25.0 program. When the results were examined, the most preferred learning styles for 5-6 year old children were kinesthetic style, visual style and auditory style, respectively. When the relationship between learning styles and creativity was examined, it was concluded that there was a significant and positive relationship between visual learning style scores, auditory learning style scores, kinesthetic learning style scores and creativity total scores. At the same time, it was determined that all sub-dimensions of creativity (fluency, originality, abstractness of titles, enrichment, resistance to premature closure, and list of creative forces) have a positive and significant relationship with visual learning style. Parallel to this, it was determined that all sub-dimensions of creativity, except for the sub-dimension of resistance to early closure, had a significant and positive relationship with auditory learning style. In addition, it was concluded that there is a significant and positive relationship between the subdimensions of originality, resistance to premature closure, and the list of creative forces and kinesthetic learning style. Based on the findings of this study, it was concluded that creativity supports visual learning style with all its sub-dimensions and auditory learning style with all sub-dimensions except resistance to early closure and children with a kinesthetic learning style cannot produce many and detailed ideas.