Üstün yetenekli ve tipik gelişim gösteren okul öncesi dönem çocuklarının öğrenme stilleri ve çalışma belleği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between working memory and learning styles in preschool children with giftedness and typically developing children
- Tez No: 904469
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma üstün yetenekli ve tipik gelişim gösteren okul öncesi dönem çocuklarının öğrenme stilleri ve çalışma belleği arasındaki ilişkiyi incelemek; öğrenme stillerinin ve çalışma belleğinin üstün yetenekli ve tipik gelişim gösteren çocukların cinsiyeti ve okula devam durumu değişkenlerine göre fark durumunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Elazığ ve Şanlıurfa illerinden 43 üstün yetenekli ve 57 tipik gelişim gösteren okul öncesi çocuklarından oluşmaktadır. Araştırmada ''Kişisel Bilgi Formu'', ''5-6 Yaş Grubu Çocuklar İçin Öğrenme Stilleri Ölçeği'' ve ''Çalışma Belleği Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre okul öncesi dönem çocuklarının öğrenme stillerinin gelişim özelliklerine göre (üstün yetenekli ve tipik gelişim) farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır (p > ,05). Üstün yetenekli çocuklarda işitsel öğrenme stili puanı cinsiyete göre farklılaşırken (p< ,05) tipik gelişim gösteren çocuklarda görsel öğrenme stil puanı cinsiyete göre farklılaştığı tespit edilmiştir (p < ,05). Üstün yetenekli ve tipik gelişim gösteren çocukların öğrenme stili puanlarıyla okul öncesine devam durumu arasında fark bulunamamıştır (p> ,05) Çocukların gelişim özellikleri (üstün yetenek, tipik gelişim) ve çalışma belleği alt boyutlarından sözel çalışma belleği arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > ,05). Çocukların gelişim özellikleri ile çalışma belleği alt bölümü görsel çalışma belleği arasında farklılık bulunamamıştır (p > ,05). Çocuklarının gelişim özellikleri ile çalışma belleği genel puanı arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır (p< ,05). Üstün yetenekli ve tipik gelişim gösteren çocukların çalışma belleği genel puanının cinsiyet ve okul öncesi devam durumuna göre fark göstermediği tespit edilmiştir. (p> ,05). Üstün yetenekli çocuklarda öğrenme stili ile sözel çalışma belleği arasında bir ilişki bulunamazken (p> ,05) tipik gelişim gösteren çocuklarda görsel öğrenme stili ile sözel çalışma belleği arasında bir ilişki bulunmuştur (p < ,05). Üstün yetenekli çocukların görsel öğrenme stili ile görsel çalışma belleği arasında bir ilişki tespit edilirken (p< ,05) tipik gelişim gösteren çocukların öğrenme stilleriyle görsel çalışma belleği arasında bir ilişki bulunmamıştır (p > ,05). Üstün yetenekli öğrenme stiliyle çalışma belleği genel puanı arasında bir ilişki bulunamazken (p > ,05) tipik gelişim gösteren çocukların görsel öğrenme stili ile çalışma belleği genel puanı arasında bir ilişki tespit edilmiştir (p< ,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between the learning styles and working memory of gifted and typically developing preschool children; to determine the difference in learning styles and working memory of gifted and typically developing children according to gender and school attendance variables. The quantitative research method, relational screening model, was used in the research. The sample of the research consisted of 43 gifted and 57 typically developing preschool children from Elazığ and Şanlıurfa provinces. ''Personal Information Form'', ''Learning Styles Scale for 5-6 Year Old Children'' and ''Working Memory Scale'' were used in the research. According to the results of the research, it was concluded that the learning styles of preschool children did not differ according to their developmental characteristics (gifted and typically developing) (p > .05). While the auditory learning style score differed according to gender in gifted children (p< .05), it was found that the visual learning style score differed according to gender in typically developing children (p < .05). No difference was found between the learning style scores of gifted and typically developing children and their preschool attendance status (p> .05). No statistically significant difference was found between the developmental characteristics of the children (gifted, typical development) and the verbal working memory sub-dimensions of working memory (p> .05). No difference was found between the developmental characteristics of the children and the visual working memory sub-section of working memory (p> .05). There was a significant difference between the developmental characteristics of the children and the general working memory score (p< .05). It was found that the general working memory score of gifted and typically developing children did not differ according to gender and preschool attendance status. (p> .05). While no relationship was found between the learning style and verbal working memory in gifted children (p> .05), a relationship was found between the visual learning style and verbal working memory in typically developing children (p< .05). While a relationship was found between the visual learning style and visual working memory of gifted children (p< .05), no relationship was found between the learning styles and visual working memory of typically developing children (p> .05). While no relationship was found between the gifted learning style and the general working memory score (p> .05), a relationship was found between the visual learning style of typically developing children and the general working memory score (p< .05).