Ortaokul bilişim teknolojileri öğretmenlerinin bilgi-işlemsel düşünme becerisinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi için yaptıkları aktivitelerin incelenmesi
Analysis of the activities of secondary school information technologies to measure and evaluate the computational thinking skills
- Tez No: 716730
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eğitim kurumlarında ders programlarının kazanımlarının ne kadar gerçekleştirildiği, ölçme ve değerlendirme süreçleriyle saptanmaktadır. Bu nedenle, öğrenme sürecinde veya sonunda öğrencilerin belirtilen kazanımla ilgili bilgi/becerileri ne oranda kazandıklarının kararına varmak için ölçme ve değerlendirme büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, ortaokul Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenlerinin programda vurgulanan bilgi-işlemsel düşünme becerisini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yaptıkları aktiviteleri belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Mersin İli merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı ortaokullarda görev yapan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında karma araştırma yaklaşımlarından açıklayıcı sıralı desen uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri çalışma kapsamında geliştirilen bilgi-işlemsel düşünme becerisi ölçme ve değerlendirme etkinlikleri anketi ile nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır.Veriler, içerik analizi ve betimsel istatistik kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma bulguları, BT öğretmenlerinin bilgi-işlemsel düşünme becerisinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi için yaptıkları aktivitelerin benzer nitelikte olduğunu göstermiştir. Yapılan aktivitelerde genel olarak ortak tasarımlar kullanılmakla birlikte aktiviteleri farklılık gösteren öğretmenler de bulunmaktadır. Öğretmenler bilgi-işlemsel düşünmenin ölçülmesi ve değerlendirilmesi konusunda en çok kullandıkları teknoloji olarak akıllı tahta ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'yı göstermektedirler. Aynı şekilde Web 2.0 araçları ve Strach kullanımının da üst seviyede olduğunu belirten öğretmenler bulunmaktadır. Çalışma sonucunda araştırma bulgularından elde edilen veriler doğrultusunda öğretmenlere, öğrencilere, veliler, yöneticilere, kural koyuculara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The extent to which the outcomes of the curriculum are achieved in educational institutions is determined by measurement and evaluation processes. For this reason, measurement and evaluation are of great importance in order to decide to what extent students have acquired the knowledge / skills related to the specified outcome during or at the end of the learning process. The aim of this study is to determine the activities of middle school Information Technologies and Software course teachers to measure and evaluate the computational thinking skills emphasized in the program. The working group of the research consists of the Information Technologies and Software course teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in the central districts of Mersin Province in the 2019-2020 Education Year. In this thesis, an explanatory sequential design, one of the mixed research approaches, was applied. The quantitative data of the research were collected through the computational thinking skills assessment and evaluation activities questionnaire developed within the scope of the study, and the qualitative data were collected with a semi-structured interview form developed by the researcher. The data were analyzed using content analysis and descriptive statistics. Research findings showed that the activities ICT teachers performed to measure and evaluate computational thinking skills were similar. Although common designs are generally used in the activities, there are also teachers whose activities differ. Teachers show the smart board and Education Informatics Network (EBA) as the technology they mostly use in measuring and evaluating computational thinking. Likewise, there are teachers who stated that the use of Web2.0 tools and Strach is at the top level. As a result of the study, suggestions were made for teachers, students, parents, administrators, rule makers and practitioners in line with the data obtained from the research findings.