Azerbaycan'da özelleştirilen işletmelerde başarı değerlemesi
Success evaluation at privatisated businesses in Azerbaijan
  1. Tez No: 71675
  2. Yazar: REŞAD BEDİROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 1 970' I i yılların ilk yarısında dünya ekonomilerinde ortaya çıkan ekonomik bunalımların getirdiği sorunların çözümünde devlet yetersiz kalmıştır. Buna bağlı olarak devleti yeniden tanımlayarak, onun faaliyet gösterdiği alanlarda özet sektöre yer verilmesi ile kamuya ait mülkiyetin özel sektöre transfer edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Özelleştirme olgusu, bir iktisat politikası aracı olarak gündeme gelmiştir. Özelleştirme devletin, asli görevleri olan ve özel sektör tarafından yüklenilmeyecek güvenlik, kültür, altyapı yatırımları gibi konulara yönelerek, işletmecilik alanındaki faaliyetlerin özel sektör tarafından rekabet kurallarına uygun olarak yürütülmesini amaçlamaktadır. Özelleştirme uygulamalarını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Gerekli hukuki altyapının oluşturulması gerekmektedir. Dünyada özelleştirmeyi uygulayan ülkeler, önceden ortaya çıkan ekonomik sorunların çözümünü sağlamışlardır. Ekonomik gerekçelere bağlı olarak devlet mülkiyetinin büyük bir kısmını özel sektöre transfer edilmişlerdir. Azerbaycan'da özelleştirme uygulamalarının yeni başlamasına karşın, ekonomik hayatta önemli değişimler elde edilmiştir. Ekonomide etkinliğin yükseltilmesi açısından özelleştirme uygulamalarının hız kazanması zorunluluk olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The economic crisis that was faced by the world econimies in the first half of the 1970s declared the failure and inadecuacy of goverments in solving this world-wide economic crisis. The result was the redefining the role of goverment and limiting the activities of goverment in economy by transferring its ownerships to private sector, in that sense, privatisation was named as the new era. Privatisation concept arised as a political means of economics, it limits the functions of goverment with its such core tasks as national security, education, and other physical and social infrastructure investments that can not be provided by the private sector. Finally, entrepreneurship is to be carried out by the private sector in competitive market cinditions. The tendency toward privatisation to be an effective tool to improve the competitive edge of firms in the market, in achieving this, providing a well-functioning market economy played a major role. Therefore, countries that perfomed a successful privatisation practice have been able to achieve a steady incraese in the efficiency of their economies. İt should not be ignored, however, that certain conditions should be obtained to achieve successful results in privatisations program, such as constituting the necessary legal infrastructure. Countries that were successful in privatisation were able to overcome their first-hand economic problems. Due to economic reasons, those countries transferred the majority of ownerships to private sector. Despite its newly started privatisation practices, Azerbaijan has realized quite a few important changes in its economy. To the highest level of efficiency to accelerate privatisation efforts.