Embodied, rationed, precarious: conceptualizations of sovereignty in urban food regimes
Somutlaştırılmış, orantılanmış, güvencesiz: egemenliğin kentsel gıda rejimlerinde kavramsallaşması
- Tez No: 716755
- Danışmanlar: PROF. DR. NICHOLAS XENOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Massachusetts Amherst
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
19. yüzyıldan (geç Osmanlı Dönemi) bu yana İstanbul'un iaşelerinin nasıl değiştiğine dair bir vaka incelemesi yoluyla bu tez, gıda, beden ve biyolojik süreçlerin modern ulus-devlet için müdahale nesneleri haline gelme biçimlerini ortaya çıkarıyor. Bölüm 1, 3 ve 5, kentsel tedarik modellerine odaklanır (sırasıyla kentsel tedarik, karşılıklı bağımlı tedarik, kentsel gıda tedarik zinciri). 2., 4. ve 6. Bölümler, farklı tedarik aktörleri tarafından uygulanan çeşitli ekonomik dinamikleri, uygulamaları, araçları, stratejileri ve zihniyeti analiz etmekte ve her bir tedarik modelinde yerleşik olan farklı egemenlik kavramsallaştırmalarını (sırasıyla somutlaştırılmış, orantılanmış, güvencesiz) ortaya koymaktadır. Sonuç, egemenliğin üç kavramsallaştırmasından geçen belirli temaların izini sürerek tartışmayı sona erdirir. Birincisi, egemenlik, bölgesel mekanizmalara ve diğer ilişkilere bağlı olmasına rağmen, mutlaka bölgesel bir ilişki değildir. İkincisi, kentsel ve kırsal arasındaki mevcut karşıtlık, onların bölgesel kaynaklar olarak kavramsallaştırılmasına dayanmaktadır ve farklı bir zihniyetin ürünüdür. Mevcut egemenlik kavramsallaştırması, belirli toplulukları yaşatmak veya ölmelerine izin vermek için bu zihniyeti kullanabilir veya hatta buna bağlı olsa da, böyle bir yaklaşım tüm egemenlik kavramsallaştırmalarına özgü değildir. Son olarak, yöneten ile yönetilen arasındaki ilişki nihayetinde bedensel bir ilişkidir. Bu“bedensel”öğenin nasıl inşa edildiği, konuşlandırılan söylemlerin, mekanizmaların ve teknolojilerin kümelenmesine bağlı olarak farklılık gösterse de, aygıt yine de bedenlere müdahale ederek, onları şekillendirerek, değiştirerek çalışır. Bu nedenle, klasik egemenlik teorilerinden başlayarak, bu bedensel bileşen egemenlik tartışmalarına yeniden dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Through a case study of how provisioning of Istanbul has changed since the 19th century (late Ottoman Period), this dissertation unravels the ways in which food, bodies and biological processes have become objects of intervention for the modern nation-state and more contemporarily, for neoliberal governmentality. Chapters 1, 3 and 5 focus on urban provisioning models (urban provisioning, codependent provisioning, urban food supply chain respectively). Chapters 2, 4 and 6 analyze various economic dynamics, practices, tools, strategies, and mentalité deployed by different provisioning actors, and expose different conceptualizations of sovereignty embedded in each provisioning model (embodied, rationed, precarious respectively). Conclusion brings the discussion to a close by tracing certain themes that run through three conceptualizations of sovereignty. First, sovereignty is not necessarily a territorial relation, although it does rely on territorial mechanisms and other relations to function. Second, the present opposition between urban and rural is based on their conceptualization as territorial resources and is a product of a distinctive mentalité. While the current conceptualization of sovereignty may utilize, or even depend on, this mentalité to make certain populations live, or to let them die, such an approach is not endemic to all conceptualizations of sovereignty. Finally, the relationship between the ruler and the ruled is ultimately a bodily relation. While how this 'bodily' element is constructed may differ depending on the constellation of discourses, mechanisms and technologies deployed, the apparatus still works by intervening in, shaping, modifying bodies. Therefore, beginning with classical theories of sovereignty, this bodily component should be reintroduced to discussions of sovereignty