The legitimacy of political power in the new Ottoman thought: The case of Hürriyet Newspaper
Yeni Osmanlı düşüncesinde siyasi iktidarın meşruiyeti: Hürriyet Gazetesi örneği
- Tez No: 716772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHDETTİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Osmanlı siyaset düşüncesi çoğunlukla felsefe, tarih, fıkıh, kelam, tasavvuf ve adab literatürleri üzerinden incelemektedir. Ancak Osmanlı siyaset düşüncesi bu edebi türlerin haricinde kalan kaynaklarda da aranabilir. Bu düşünceden hareketle mevcut literatürden farklı olarak bu tez; değişim, dönüşüm ve yenilenme hareketlerinin meydana geldiği Tanzimat sonrası dönemde, Osmanlı siyaset düşüncesini Yeni Osmanlıların çıkardığı Hürriyet gazetesinde yayınlanan makaleler üzerinden ele almaktadır. Yeni Osmanlılara dair mevcut literatür çoğunlukla biyografik, lengüistik, edebiyat ve tarih çalışmaları tarafından işgal edilmiştir. Literatürdeki hâkim durumdan farklı olarak bu tezde Yeni Osmanlı düşüncesinin yeterince aydınlatılmamış siyasi veçhesini, siyasi iktidarın meşruiyeti meselesine odaklanarak gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorum. Siyaset teorisinin temel kavramlarından biri olan meşruiyet, siyasetin varlık nedenini izah ettiğinden, meşruiyet kavramına odaklanmak hem Yeni Osmanlıların siyaset düşüncesini kavramak hem de Tanzimat sonrası dönemde Osmanlı siyaset düşüncesinin gelişimini izlemek açısından faydalı olacaktır. İktidarın meşrulaştırılması sürecinde birtakım normatif ve olgusal unsurlara başvurulduğundan meşruiyet sadece tek bir boyuta indirgenerek kavranamaz. Bu sebeple, Yeni Osmanlı düşüncesinde iktidarın meşruiyetini incelerken; siyaset bilimi, felsefesi ve teorisinin perspektiflerini dikkate alan çok boyutlu bir yaklaşımı benimsiyorum. Böylece onların modern siyaset düşüncesini Osmanlı ve İslam siyaset geleneklerine göre nasıl yorumladıklarını keşfetmeye çalışıyorum. Tezin odak noktasının Batılı meydan okumaya cevap veren ilk modern Osmanlı aydın hareketi Yeni Osmanlılar olması bu sorgulamayı daha da kıymetli kılmaktadır. Ayrıca, gazete makalelerinde keşfedilmemiş siyasal düşünceleri gün yüzüne çıkarmak Osmanlı siyaset düşüncesi dair çalışmaların kapsamını da genişletecektir.
Özet (Çeviri)
Ottoman political thought has been studied through philosophy, history, fiqh, kalam, Sufism, and adab literature. However, Ottoman political thought can be investigated beyond these genres. Contrary to existing literature, this thesis examines Ottoman political thought through articles in the New Ottomans' Hürriyet newspaper that were published in the post-Tanzimat period, a period of changes, transformations, and renewal for the Ottoman Empire. The literature on the New Ottomans is mainly dominated by biographical, linguistic, literary, and historical studies. However, in this thesis, I endeavor to unearth the political dimensions of their thought by focusing on the legitimacy of political power. Legitimacy, as one of the key concepts of political theory, explains the raison d'être of politics. Therefore, focusing on legitimacy would be useful both to grasp the New Ottomans' political ideas and to trace the development of Ottoman political thought in the post-Tanzimat era. Because legitimation of power includes normative and factual aspects, legitimacy cannot be understood from a one-dimensional perspective. For this reason, in examining the legitimacy of power in their thought, I adopt a multidimensional approach that considers the perspectives of political science, political philosophy, and political theory. Thus I try to explore how the New Ottomans reinterpreted modern political thought according to Islamic and Ottoman traditions. Also, I think, studying the New Ottomans, who formed the first modern Ottoman Muslim intellectual movement that responded to the challenges of the West, makes this investigation more valuable. Moreover, digging out the undiscovered political ideas in newspaper articles would widen the scope of the studies on Ottoman political thought.