An investigation into delay factors in building construction projects; case of Hargeisa, Somaliland
Bina inşaat projelerinde gecikme faktörlerinin araştırılması; Hargeisa, Somaliland örneği
- Tez No: 716781
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnşaat sektörü ülke ekonomisinin gelişmesine ve büyümesine katkı sağladığı için önemli sektörlerden biri olarak gösterilmektedir. Ancak, bu sektör sıklıkla, ilgili projelerin ilerlemesini ve performanslarını etkileyen gecikme sorunlarıyla karşı karşıyadır. İnşaat projelerinde gecikmenin nedenlerinin tespiti hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlayabilir. Ayrıca bu nedenlerin belirlenebilmesi projenin performansını iyileştirir ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Bu nedenle, bu çalışma, Hargeisa'daki bina inşaat projelerindeki gecikme nedenlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirlmiştir. Bu maksatla, kapsamlı bir literatür taraması ve ön anket ile yapılan görüşmeler yoluyla toplam 78 gecikme faktörü belirlenmiş ve sekiz farklı grupa sınıflandırılmıştır. Daha sonra, bir anket hazırlanarak müteahhitler, müşteriler, mühendisler, ve danışmanlardan oluşan gruba yüzyüze ve/veya e-posta aracılığı ile uygulanmıştır. Bu yolla elde edilen veriler hem istatistiksel teknikler hem göreceli önemli indeks (RII) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve önem gecikme faktörleri önem derecelerine göre sıralanmıştır. Sonuç olarak, etkisiz proje planlama ve çizegeleme, deneyimsiz/ vasıfsız işçiler, etkisiz saha yönetimi ve denetimi, inşaat malzemeleri eksikliği, malzemenin sahaya geç teslimi, yapım sırasında mal sahibi veya onun yetkilisi tarafından tasarım değişiklikleri, ödeme gecikmeleri, proje paydaşları arasındaki yasal uyuşmazlık ve anlaşmazlıklar, yanlış zaman tahmini, ve fiyat dalgalanması olarak sırlananan faktörler diğerleri arasından en önemli on gecikme faktörü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the construction industry contributes to the development and growth of the country's economy, it is indicated as one of the crucial sectors. However, this industry frequently faces delay problems, which have an impact on the progress of industry-related projects and their performance. Identifying the reasons for the delay in building construction projects can save money also time. It also improves the project's performance and ensures its successful completion. Therefore, this study was carried out to investigate the reasons for building construction project delays in Hargeisa through an extensive literature review together with pre-questionnaire conducted interviews. A total of 78 delay factors was documented and then classified into eight different groups. Subsequently, a structured questionnaire survey was created and distributed to the contractors, clients, engineers, consultants, and architectures through face-to-face and/or via e-mail. Following that, the acquired data was examined utilizing statistical techniques as well as the relative important index method (RII) to rank the factors based on their significance. The most ten important factors were ineffective project planning and scheduling, inexperienced/unqualified labors, poor site management and supervision, shortage of construction material, late delivery of material to the site, design changes by the owner or his agent during construction, delay in progress payment by the owner, legal disputes and claims between project stakeholders, inaccurate time estimation, and currency/price fluctuation.