Biyopsi sonrası prostat kanseri lokal evrelemesinde Ga-PSMA PET BT ve Multiparametrik prostat MR bulgularının postoperatif histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırılması
Comparison of PSMA PET CT and Multiparametric Prostate MRI in regards of local staging for prostate cancer with histopathological results
- Tez No: 716789
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIF YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Prostat kanseri önemli bir halk sağlığı sorunu halini almıştır. Bu sebeple klinik anlamlı prostat kanserini belirlemek ve sonrasında evrelemek önem taşımaktadır. Klinik anlamlı prostat kanserini belirlemek ise Transrektal Ultrason eşliğinde prostat biyopsisi (TRUS-Bx) öncesinde laboratuvar verileri ile görüntüleme yöntemlerini etkili şekilde sentezlemek ile mümkün olabilmektedir. Görüntüleme yöntemleri tümörün prostat içerisindeki konumunu ve periprostatik dokular ile ilişkisini gözler önüne sermesi açısından önemlidir. Bu çalışmada PSMA Pozitron Emisyon Tomografisi- Bilgisayarlı Tomografi (PSMA PET BT) ve multiparametrik prostat Manyetik Rezonans Görüntüleme (Mp-MRI) kullanılarak prostat tümörünün ne ölçüde doğru lokalize edilebildiği ve bölgesel evrelemede her iki yöntemin başarıları karşılaştırılmıştır. Materyal-Metot: TRUS-Bx ile prostat kanseri tanısı almış ve radikal prostatektomi öncesinde Mp-MRI ve PSMA PET BT çekilen 49 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Etik kurulu onayı alındıktan sonra hasta dataları retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların demografik verileri, operasyon öncesi PSA değerleri, TRUS-Bx sonuçları not edilmiştir. mpMR ve PSMA PET-BT çekimleri farklı merkezlerde yapılmasına karşın tüm görüntüler alanında uzman bir radyolog ve nükleer tıp uzmanı tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Radikal prostatektomi spesmenleri alanında uzman üropatolog tarafından değerlendirilmiş ve 12 sektöre ayrılan prostat haritası üzerinde tümör lokasyonlarını işaretlemesi istenmiştir. Kullanılan boş haritanın aynısı radyolog ve nükleer tıp uzmanına da verilmiş ve raporlanan tümörlerin bu harita üzerinde işaretlenmesi istenmiştir. Bu süreçte radyolog ve bir nükleer tıp uzmanı patolojik haritalamayı hiç görmemiştir ve birbirlerinden bağımsız çalışmıştır. Her iki uzmandan da ekstraprostatik yayılım (EPE), seminal vezikül invazyonu (SVI), mesane boynu invazyonu (MBI) ve pelvik lenf nodu invazyonu (LNI) varlığını raporlaması istenmiştir. Görüntüleme yöntemlerinden elde edilen tüm Özet 9 veriler altın standart kabul edilen patoloji raporu ve patolojik haritalama ile karşılaştırılmıştır. Bölge bölge yapılan analizler istatiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 66,18±6,67 yaş ve preopratif PSA değerleri ortalama 21,11±32,56 ng/ml olarak raporlanmıştır. Hastaların %44,9'unda operasyon sonrası ISUP grade 4-5 bulunmuştur. Hastaların %18,4 'ünde cerrahi sınır pozitiftir. Prostat haritasında patoloji bulgularına göre toplamda 392 sektörde tümör saptanmışken, Mp-MRI'da 174, PSMA PET BT'de ise 175 ayrı sektörde tümör raporlanmıştır. PSMA PET BT ve mp MR tümör lokasyonunu belirlemede etkili bulunurken (sırasıyla AuROC= 0,666 vs. 0,691) her iki yöntemin bu konuda birbirlerine üstünlüğü saptanamamıştır (p= 0,823). EPE tanısında Mp- MRI, PSMA PET BT'den daha iyi sonuç vermektedir (p=0,027). SVI ve MBI açısından iki yöntemin birbirine üstünlüğü bulunmamaktadır (sırasıyla p=0,886 ve p=0,597). LNI dikkate alındığında PSMA PET BT LNI varlığını ayırt etmede etkili bir yöntem olarak bulunmuştur (AuROC 0,765). LNI için Mp-MRI PSMA PET BT kadar etkili olmamasına karşın (AuROC=0,647) istatistiki bir farklılık saptanmamıştır (p=0,398). Tümör lokasyonunu doğru belirlemede PSMA PET BT duyarlılığı: %42,5 özgüllüğü: %90,7 ve mp MR duyarlılığı: %49,5 özgüllüğü: % 88,6 bulunmuştur. Sonuç: Prostat kanseri lokal evrelemesinde EPE tanısında başarılı olması sebebiyle Mp-MRI kullanımı özellikle sinir koruyucu cerrahi kararını vermekte önemlidir. Her iki yöntem de prostat içi tümör lokasyonlarını eşit doğrulukta tahmin edebilmektedir. LNI varlığını belirlemede PSMA PET BT güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Prostate cancer has become an important public health issue during recent years. Detecting clinical significant prostate cancer and appropriate staging for prostate cancer are imperative. Diagnosis of clinical significant prostate cancer is only possible with suitable synthesis of laboratory and imaging modalities before TRUS-Bx. Imaging modalities are used to localize the tumor in the prostate and investigate the relation of the tumor with periprostatic tissues. In this study, the sensitivity and specifity of the PSMA PET CT and multiparametric MRI for localizing the prostate cancer and locoregional staging are investigated. Material and Method: Total of 49 patients who diagnosed prostate cancer with TRUS Bx and applied mp MRI and PSMA PET CT before radical prostatectomy are included. After ethical committee approval whole patient data scanned retrospectively. Demographic data, pre-operative PSA, and TRUS Bx results were noted. Mp-MRI and PSMA PET CT were reported by an uro-radiologist and a nuclear medicine specialist, respectively. Radical prostatectomy specimens were investigated by an experienced uro-pathologist and all tumors were noted on a 12- sector prostate map. Twelve sector map was filled by uro-radiologist based on Mp- MRI and nuclear medicine specialist based on PSMA PET CT. Prostate maps were filled by the specialists independently from each other and all the specialists were blind to the pathological mappings. EPE, BNI, SVI and LNI were reported by all the specialists. All the data gathered from imaging modalities were compared with the gold standart accepted method 12-sector prostate map of pathology. Region by region analysis was statistically analyzed. Results: Mean age of the patiens was 66,18±6,67 years and the mean of pre- operative PSA results was 21,11±32,56 ng/ml. Total of 44,9% patients' pathology were reported as ISUP grade 4 and 5, Total of 18,4% patients were surgical margin positive. In the pathologic prostate mapping 392 sector were tumor positive, in the Mp-MRI were 174 sector and in the PSMA PET CT 175 sector were tumor positive. Both of PSMA- PET CT and Mp-MRI Abstract 11 were comparable (p=0,823) and efficient to detect the location of the prostate tumor (AuROC= 0,666 vs. 0,691 respectively). Mp-MRI had better results then PSMA PET CT in regards of EPE (p=0,027) and both methods were comparable in regards of SVI and BNI (p= p=0,886 ve p=0,597 respectively). PSMA- PET CT was efficient to detect LNI (AuROC= 0,765) while Mp-MRI was not efficient to detect LNI (AuROC= 0,647) but both methods were comparable according to statistical analysis (p=0,398). The sensitivity and the specifity of the PSMA PET CT and Mp-MRI in order to localize the tumor in the prostate were 42,5% vs. 49,5% and 90,7% vs. 88,6% respectively. Conclusion: Mp-MRI is recommended with its high efficacy on diagnosis of EPE especially before decision making for nerve sparing surgery for high risk patients. Both methods were efficient in order to localize the tumor in the prostate. PSMA PET CT is a reliable method to diagnose LNI.