Bringing the constituent power back into democracy: An analysis of the political and what to do with it in modern constitutional democracies
Kurucu gücü demokrasiye yeniden eklemek: Siyasalın analizi ve modern anayasal demokrasilerde siyasal sorunsalı
  1. Tez No: 716790
  2. Yazar: CANDAN TÜRKKAN GHOSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PASQUALE PASQUINO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: New York University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal ve Toplumsal Düşünceler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, liberal anayasal parlementer demokrasilerin meşruiyet krizini analiz etmektedirç Çalışmanın amacı, politik kavramının çeşitli söylemlerini anlamak ve politika ile hukuk arasındaki gerilimleri diyalektik açıdan ele almaktır. Carl Schmitt'in anayasa teorisi ve liberal demokrasi eleştirisi ışığında, liberalizm ve demokrasi birbirinden ayrılmıştır. İlk olarak, laikleşme, hukukun üstünlüğü ve parlamentarizm ardındaki en temel dönüştürücü mekanizma olarak tanımlanmıştır. Ardından temsil, kimlik ve demokrasi arasındaki ilişki tartışılmıştır. Son olarak ise söz konusu kavramlar, anayasacılığın evrimi içerisinde izlenmiştir. Osmanlı-Türkiye bağlamına, vaka olarak atıfta bulunulmuştur. İkinci kısım ise Schmitt'in demokratik çerçevede yer alan teorilerini yeniden yapılandırma girişimidir. Buradaki amaç, kurucu gücü yeniden demokrasinin içerisine katmaktır. Anayasal çekişmelerin (acil durum anında kendisini fesheden hukukun üstünlüğü, anayasal normlar arasında yer alan uyuşmazlık durumları ve iki anayasa arasındaki geçici süre), toplumun kendisi ile yüzleştiği politik olmayan bir“dış konum”olarak kabul edilir ve yeniden yapılandırılır. Her anayasal çekişme, bir diğerini besler çünkü toplum değiştikçe dışarıdaki yansıması da onunla birlikte değişir. Sonuç olarak“gerçek”ile“temsil edilen”arasında damia bir boşluk vardır ki bu da sistemin dönemsel olarak yeni krizlere gebe kalmasına sebep olur. Bu sürecin demokrasinin ve demokratik“politik”anın dinamiklerinin anlaşılması için kilit olduğu bu tezin temel savıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the legitimacy crisis of liberal constitutional parliamentary democracies. The aim is to understand the various articulations of the concept of the political, and to dialectically engage with the tensions between politics and law. In light of Carl Schmitt's constitutional theory and criticisms of liberal democracy, an attempt to separate liberalism and democracy has been made. In the former part, first, secularization has been identified as the major transformative mechanism behind rule of law and parliamentarism. Then, the relationship between representation, identity and democracy are discussed. Lastly, these concepts are traced within the evolution of constitutionalism. Ottoman-Turkish context has been referred to as a case analysis. Second part is an attempt to restructure Schmitt's theories in a democratic framework. The aim is to bring the constituent power back into democracy. Constitutional contestations (rule of law abolishing itself in state of emergencies, cases of discord among constitutional norms and the interim period between two constitutions) are treated as exits to a non-political 'outside' where the society confronts itself, identifies the source of the crisis and hopefully reconstructs its political unity (the People), order (the State) and the constitution. Each constitutional contestation breeds another one since as the society changes, so does its reflection at the outside. As a result, there is always a gap between the 'real' and the 'represented' which cyclically leaves the system pregnant to new crisis. It is my thesis that understanding this process is the key to understanding democracy and the dynamics of democratic politics.