Geçiş bakım programlarının kalp yetersizliği olan yaşlı bireylerin sağlığına etkisi: Bir sistematik derleme ve meta-analiz çalışması
Effectiveness of transitional care program in older adults with heart failure: A systematic review and meta-analysis,
  1. Tez No: 716816
  2. Yazar: AYŞE YÜCESAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU, PROF. DR. ERDEM KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, geçiş bakım programlarının kalp yetersizliği olan yaşlı bireylerin sağlığına etkisinin sistematik derleme ve meta-analiz yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. PubMed, CENTRAL, WOS ve CINAHL veri tabanlarından“heart failure”,“transitional care”,“aged”ve bunlarla ilişkili terimler kullanılarak 01.11.2001-01.11.2021 tarih aralığı ve İngilizce dil sınırlaması yapılarak tarama gerçekleştirilmiştir. Heterojenlik I2 istatistiği ile, kanıtların kesinliği GRADE kriterleri ile değerlendirilmiştir. Sistematik derleme ve meta-analize dahil edilen 7 çalışmada müdahale grubuna 439, kontrol grubuna 441 katılımcı olmak üzere toplam 880 katılımcı randomize edilmiştir. Dört çalışma“yüksek yanlılık riski”, bir çalışma“şüpheli”, iki çalışma“düşük yanlılık riski”olarak değerlendirilmiştir. Geçiş bakım programlarının, kalp yetersizliği bilgi düzeyine (MD -1.40, %95 GA -1,92 ile -0,88; orta düzey kanıt kesinliği, I2=%0), öz-bakımı sürdürmeye (MD -5.76, %95 GA -9.91 ile -1.61; çok düşük kanıt kesinliği, I2=%49), öz-bakımda kendine güvene (MD -16.35, %95 GA -18.68 ile -14.01; çok düşük kanıt kesinliği; I2=%31), kalp yetersizliğine bağlı tekrarlı yatışa (RR 0.56, %95 GA 0.47 ile 0.70; düşük kanıt kesinliği; I2=%0), tüm nedenlere bağlı tekrarlı yatışa (RR 0.75, %95 GA 0.64 ile 0.87; orta düzey kanıt kesinliği; I2=%0) etkisi bulunmuştur. Bu sistematik derleme ve meta-analiz çalışmasında sınırlı sayıda çalışmaya ulaşılması, kalp yetersizliği olan yaşlı popülasyona özel geçiş bakım programlarının etkisini ortaya koyabilecek randomize kontrollü deneysel çalışmalarla ilgili literatürdeki kanıt boşluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effectiveness of transitional care program in older adults with heart failure. PubMed, CENTRAL, WOS and CINAHL data-bases were searched using“heart failure”,“transitional care”,“aged”, and related terms. This searched was restricted by publications in English from November, 11, 2001 to November, 11, 2021. Heterogeneity was evaluated with the I2 statistic, and the certainty of the evidence was evaluated with the GRADE criteria. In the 7 studies (a total of 880 participants were randomized, including 439 participants in the intervention group and 441 participants in the control group) included in this systematic review and meta-analysis, four of them were“high risk of bias”, one of them was“some concerns”, and two of them were“low risk of bias”. Transitional care programs impacted heart failure knowledge level (MD -1.40, 95% CI -1,92 to -0,88; moderate certanity evidence, I2=0%), self-care maintenance (MD -5.76, 95% CI -9.91 to -1.61; very low certanity evidence, I2=49%), self-care self confidence (MD -16.35, 95% CI -18.68 to-14.01; very low certanity evidence; I2=31%), heart failure related readmissions (RR 0.56, 95% CI 0.47 to 0.70; low certanity evidence; I2=0%), all-cause readmission (RR 0.75, 95% CI 0.64 to 0.87; moderate certanity evidence; I2=0%). The limited number of studies reached in this systematic review and meta-analysis study demonstrates the evidence gap in the literature.