MDA-MB-231 ve DlD-1 kanser hücre hatlarında hent1, DCK, RRM1, RRM2 ve cleaved caspase-3 üzerine gemcitabine ve artemisinin etkisi
Effect of gemcitabine and artemis on HENT1, DCK, RRM1, RRMM2, and cleaved caspase-3 in MDA-MB-231 and DLD-1 cancer cell lines
- Tez No: 716838
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uzun yıllardır bilinen bir hastalık olmasına rağmen hız kesmeden ilerleyen kanser için her geçen gün yeni bir tedavi yöntemi bilim dünyasına kazandırılmaktadır. Bu kazanıma katkı sağlamak amacıyla kolon ve meme kanserinde kemoterapötik ajan olan Gemcitabine'in Artemisinin ile birlikte etkileri araştırıldı. Bu amaçla; DLD-1 (kolon kanseri) ve MDA-MB-231 (meme kanseri) hücre hatları kullanıldı. Her iki hücre hattı da Kontrol, Artemisinin (ART), Gemcitabine (GEM) ve Artemisinin + Gemcitabine (ART+GEM) uygulaması yapılmak üzere dört gruba ayrıldı. Uygulamadan 48 saat sonra hücre sağkalımı, dCK, hENT1, RRM1 ve RRM2 ekspresyon düzeyleri belirlenmek üzere qPZR, hücre göçünü belirlemek için Hücre Çizik Deneyi ve parçalanmış kaspaz-3 için ELISA yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Although it has been a known disease for many years, a new treatment method is brought in to the scientific world every day for cancer that progresses without slowing down. In order to contribute to this gain, the effects of Gemcitabine, which is a chemotherapeutic agent in colon and breast cancer, with Artemisinin were investigated. For this purpose; DLD-1 (colon cancer) and MDA-MB-231 (breast cancer) cell lines were used. Both cell lines were divided into four groups: Control, Artemisinin (ART), Gemcitabine (GEM), and Artemisinin + Gemcitabine (ART+GEM). 48 hours after the administration, to determine cell survival, dCK, hENT1, RRM1, and RRM2 expression levels qPCR, to determine cell migration wound healing, and to determine cleaved caspase-3 ELISA methods were used.