Remisyon dönemindeki meme kanseri olan kadınlarda beden imajı algısı, temel inançlar ve öz anlayışın psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin belirlenmesi
Investigation of relationship between body image, core beliefs and self compassion with resilience in breast cancer survivors
- Tez No: 716849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YETER SİNEM ÜZAR ÖZÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma remisyon dönemindeki meme kanseri olan kadınlarda beden imajı algısı, temel inançlar ve öz-anlayışın psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı araştırma deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırma Kanser Savaşçıları ve Kanserle Dans Derneği'nin Facebook hesaplarında çevrimiçi anket yoluyla gerçekleşmiştir. Çalışmaya remisyon dönemindeki 113 meme kanseri olan kadın katılmıştır. Veriler; tanıtıcı veri formu, Vücut Algısı Ölçeği, Temel İnançlar Ölçeği, Öz-Anlayış Ölçeği ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak 24 Kasım 2020 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sıklık analizleri ile birlikte Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; remisyon dönemindeki meme kanseri olan kadınlarda beden imajı algısı ve temel inançlardaki değişimin psikolojik sağlamlık ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a correlation research design to investigate the relationship between body image, core beliefs and self-compassion with resilience in breast cancer survivors. The study was carried out in Kanser Savaşçıları and Kanserle Dans Derneği's social media platforms using online data forms. Data has been collected between 24 November 2020 and 31 December 2021, using the descriptive data forms, The BC-SC Scale, Core Beliefs Inventory, Self-Compassion Scale, and Connor-Davidson Resilience Scale. In the analysis of the data; pearson coefficient of correlation and multiple regression analysis were used. According to the findings, there is a positive correlation between body image and deterioration in core beliefs with resilience.