Büyük Selçuklu, Irak Selçuklu ve Kirman Selçuklu sultanlarının ölümleri ve gömülü oldukları yerler
Great Seljuks, Irak Seljuks and Kırman Seljuks sultans deaths and where they are buried
- Tez No: 71685
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul bey burun kanaması sonucu ölmüştür. Rey' de gömülmüştür. Alparslan, Berzem kalesi muhafızı Yusuf tarafından öldürüldü. Merv'de gömüldü. Melikşah humma hastalığından veya zehirlenerek öldü. İsfahan'da gömüldü. Mahmut çiçek hastalığından öldü. Ispahan' da gömüldü. Berkyaruk verem ve basur hastalıklarından öldü. İsfahan'da gömüldü. Muhammed Tapar hastalandı veya zehirlenerek öldürüldü. İsfahan'da gömüldü. Sencer kulunç ve ishalden öldü. Merv'de gömüldü. Irak Selçuklu Sultanı Mahmut zehirlenerek öldürüldü ve İsfahan'da gömüldü. Davut 3 kişi tarafından öldürüldü ve Merv'de gömüldü. I. Tuğrul kulunçtan öldü. Hemedan'da gömüldü. Mesut şiddetli hummadan veya kusma hastalığından öldü. Hemedan'da gömüldü. Melikşah kalp sektesinden veya zehirlenerek öldü. Ispahan' da gömüldü. Muhammedşah vereme yakalandı. Hemedan'da gömüldü. Süleymanşah boğduruldu veya zehirlenerek öldürüldü. Hemedan'da gömüldü. Arslanşah zehirlenerek öldürüldü. Hemedan'da gömüldü. II. Tuğrul savaşta öldürüldü. Rey' de gömüldü. Kirman Selçuklu Sultanı Kavurd boğduruldu veya zehirlenerek öldürüldü. Hemedan'da gömüldü. Kirmanşah hastalandı veya zehirlenerek öldürüldü. Berdesir'de gömüldüğü tahmin ediliyor. Hüseyinşah ne zaman nerede öldüğü bilinmiyor. Berdesir'de gömüldüğü tahmin ediliyor. Sultanşah istiska hastalığından öldü. Berdesir'de gömüldü. I. Turanşah savaşta öldürüldü. Hemedan'da gömüldü. îranşah kaçarken yakalanarak öldürüldü. îranşah Berdesir'de gömüldü. Arslanşah oğlu tarafından hapsedildi ve orada öldü veya zehirlendi. Berdesir'de gömüldü. Muhammedşah birdenbire öldü ve Cirufta gömüldü. Tuğrulşah frengi hastalığından öldü. Ciruft'ta gömüldü. Behramşah istiska hastalığından öldü ve Berdesir'de gömüldü. Arslanşah savaşta öldürüldü. Ciruft'ta gömüldü. II. Turanşah gut hastalığına tutuldu. Bu sırada düşmanları onu parça parça ettiler. Berdesir'de öldü. II. Muhammedşah nasıl öldüğü bilinmiyor. Gazne'de gömüldü. 172
Özet (Çeviri)
Great Seljuks Sultan Tuğrul bled from the nose so he died in 1063. He was buried in Rey. Alparslan was killed by Yusuf Berzemi in 1072. He was buried in Merv. Melikşah had in a fever or was poisoned in 1092. He was buried in Isfhan. Mahmut had smallpox. After then he died. He was buried in Isfahan. Berkyaruk had tuberculosis and piles. After he died. He was buried in Isfahan. Muhammed Tapar became ill or was poisoned and died. He was buried in Isfahan. Sencer had colic and diarrhoea. Next he died in 1 157. He was buried in Merv. Irak Seljuks Sultan Mahmut was poisoned in 1 131. He was buried in Isfahan. Davut was killed by three men. Then he died. He was buried in Merv. I Tuğrul had colic and died. He was buried in Hemedan. Mesut had in a fever. After he died. He was buried in Hemedan. Melikşah had heartattack or was poisoned. He was buried in Isfahan. Muhammedşah had tuberculosis. After then he died. He was buried in Hemedan. Süleymanşah was strangled or poisoned. Next he died. He was buried in Hemedan Arslanşah died. Because he was poisoned. He was buried in Hemedan. n.Tuğrul died fighting in 1 194. He was buried in Rey. Kirman Seljuks Sultan Kavurd was poisoned or trangled So he died. He was buried in Hemedan. Kirmanşah had ill or poisoned, then he died. He was buried in Berdesir. Hüseyinşah's deats is unknown. It was quessed he was buried in Berdesir. Sultanşah had dropsy. After he died. He was buried in Berdesir. I Turanşah died fighting. He was buried in Hemedan Iranşah didnot make one's escape. Afterthen he died. He was buried in Berdesir. I Arslanşah was imprisoned by his son. Next he died or was poisoned there. He was buried in Berdesir. I Muhammedşah' s death is unknown. He was buried in Ciruft. Behramşah had dropsy and died. He was buried in berdesir. II Arslanşah died fighting. He was buried in Ciruft. II. Turanşah had the gout. Meanwhile his enemies cut up him. he was buried ibn Berdesir. II. Muhammedşah's death is unknown. He was buried in Gazne. 173