Edirne'deki tek kubbeli camiler
The single domed mosques in Edirne
  1. Tez No: 71686
  2. Yazar: SEDAT BAYRAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ HÜSEYİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük): (TÜBİTAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız) Bu çalışmada, Edime kentinde yer alan 22 tek kubbeli cami, plan ve süsleme özelliklerine dayanılarak tanıtılmağa çalışılmıştır. Edirne'deki tek kubbeli camiler, 15-16. yüzyıllara tarihlenmektedir. Genellikle küçük boyutlu olan bu camilerin en anıtsal örneği, II. Bayezid Camii'dk (1487-1488). Kent, biri 1751 yılında, diğeri 1953 yılında meydana gelen iki depremde, önemli ölçüde hasar görmüştür. Özellikle 1751 depreminde, kentteki minarelerin büyük bir bölümünün kürsüden yukarısı yıkılmış ve sonraki dönemlerde onarılmıştır. İncelenen camilerden çoğu bezemesizdir. Şah Melek Camii (1429), Ayşe Kadın Camii (1468) ve Sitti Sultan Camii (1484) bezemeye sahip önemli örneklerdendir. Genellikle taş malzemeyle inşa edilmiş olan camilerden bazılarında, destekleri ve tavanı ahşap, bazılarında metal malzemeli son cemaat yerleri vardır. Selçuk Hatun Camii'nin (1455-1456) minare gövdesinde, Edirne'deki bazı örneklerde de olduğu gibi, taş ve tuğladan oluşan almaşık örgü, Anadolu camilerinde pek rastlanan bir uygulama değildir. Camilerden çoğu, dört duvarla çevrili bir avlu içindedir. Örneklerden bazılarının avlusunda, küçük birer nazire bulunmaktadır. Darülhadis Camii (1435), //. Bayezid Camii ve Şeyh Çelebi Camifrim (16. yy. ortası) avlularında birer şadırvan mevcuttur.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): In this study, 22 single domed mosque in Edime has been introduced according to their plan and decoration. The single domed mosques in Edirne were constructed between 15th-. 16th- centuries. In generally, they were constructed small scaled in Edirne. The most monumental domed mosque is Bayezid II. Mosque (1487-88). The city was destroyed considerably by two earthquakes in 1751 and 1953. Especially the major part of the minarets in the town were torn down and were repaired later. Most of the mosques studied have no decoration. Şah Melek Mosque (1429), Ayşe Kadın Mosque (1468) and Sitti Sultan Mosque (1484) are the important examples with decoration. Some of the mosques which were of stone has portico of wooden pillars and roof or of metal. Alternative masonary seen on the minaret of Selçuk Hatun Mosque (1455-56) and on some other minarets in Edirne, is not a common feature seen in Anatolian mosques. Most of the mosques are within a courtyard surrounded by walls on each side. In the courtyard of some examples, there is a small graveyard. In the courtyard of Darillhadis Mosque (1435), II. Bayezid Mosque and Şeyh Çelebi Mosque (in the middle of 16 * century) there is a fountain.