Synthesis and characterizations of visible light-driven phyto-assisted gold nanoparticles by green chemistry
Görünür ışık tahrikli phyto destekli altın nanopartiklerin yeşil kimya ile sentezi ve karakterizasyonları
- Tez No: 716853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yeşil sentezlenmiş metalik nanoparçacıklardaki araştırma ve geliştirme, olağanüstü fizyokimyasal özellikleri ve biyolojik aktiviteleri sayesinde son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür. Biyo-sentezlenmiş altın nanoparçacıkları (Au NP'ler), yeşil kimya ile üretilen en yaygın nanomalzeme türlerinden biridir. NP'lerin bitki bazlı sentezi daha güvenli bir seçenek olarak ortaya çıktığından, iki bitki özü, acai berry tozu ve defne yaprağı biyokütleleri, ile biyouyumlu altın nanoparçacıkları üretmek için, kullanılmıştır. FCC yapısındaki nanoparçacıkların kristalliği, XRD verisindeki pik noktaları ile doğrulanmıştır. Katalitik özellikler gibi karakteristik özellikleri nedeniyle, bu sentezlenmiş altın nanoparçacıklar, görünür ışık altında gelişmiş yüzme hızlarına sahip biyo-sentetik kendinden tahrikli nanomotorlar olarak geliştirilmiştir. Yakıt sıvısı olarak çeşitli konsantrasyonlarda H2O2 içeren sulu bir çözeltide Au nanoparçacıkların varlığı, ışık kaynağına paralel hareket etmelerine imkan verdi. Hareketin nedeni, nanoparçacıklar yüzeyinde bulunan elektronların ve hidrojen peroksit moleküllerinin hidrojen atomlarının, Au nanoparçacık yüzeyinde ksenon ışığı altında hidrojen peroksitin (H2O2) katalitik ayrışmasından kaynaklanan elektrostatik etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Bu katalitik olarak güçlendirilmiş nano yapılar, biyomedikal ve çevresel uygulamalarda büyük ilgi görmüştür.
Özet (Çeviri)
Research and development in green-synthesized metallic nanoparticles have grown significantly in recent years, owing to their phenomenal physiochemical properties and biological activities. Bio-synthesized gold nanoparticles (Au NPs) are considered as the most widespread types of nanomaterials produced via green chemistry. Since the plant-based synthesis of NPs emerges as a safer option, two plant extracts were used to fabricate biocompatible gold nanoparticles by the biomass of acai berry powder and bay leaves. The summits in XRD pattern validated the crystallinity through the FCC structure of the gold nanoparticles. On account of their characteristic features such as catalytic properties, these synthesized gold NPs have been developed to be bio-synthetic self-propelled nanomotors with enhanced swimming speeds under visible light. The presence of Au NPs in an aqueous solution with various concentrations of H2O2 as a fuel liquid allowed their movement in parallel towards the light source. The reason for movement is due to the electrostatic interaction of the electrons present on the surface of the nanoparticles and the hydrogen atoms of the hydrogen peroxide molecules resulted from the catalytic decomposition of hydrogen peroxide (H2O2) on Au NPs surface under xenon light. These catalytically powered nanostructures have gained considerable attention in biomedical and environmental applications.