Formik asitten eş-anlı hidrojen üretiminin katalitik olarak incelenmesi
Catalytic investigation of in-situ hydrogen production from formic acid
- Tez No: 716910
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE COŞKUNER FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Formik asitten (%4.4 ağ. H2) hidrojen üretimi katalitik dehidrojenasyon ile gerçekleşmektedir. Bu amaçla yüksek seçicilik ve aktiviteye sahip katalizörlerin tasarlanması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, formik asitten eş-anlı katalitik hidrojen üretilmesi amacıyla karbon temelli (GNP, AC) farklı metal (Pd, Ir, Pt vb.) içerikli katalizörler tasarlanarak test edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Pd@GNP-AC kodlu katalizörün 427 sa-1 TOF değeri ile en yüksek aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Pd içerikli katalizörün fiziksel ve kimyasal özellikleri XRD, FT-IR, XPS, SEM/EDS, TEM, BET ve ICP-MS analiz teknikleri kullanılarak karakterize edilmiş, ortalama 40 nm Pd parçacık boyutuna sahip katalizörün 0.593 ± 0.009 kübik fazlı Pd metal içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen production from formic acid (4.4% wt. H2) occurs by catalytic dehydrogenation. For this purpose, it is necessary to design and develop catalysts with high selectivity and activity. In this study, carbon-based (GNP, AC) catalysts containing different metals (Pd, Ir, Pt, etc.) were designed and tested for the in-situ hydrogen production from formic acid. As a result of the studies carried out, it was determined that the catalyst with the code Pd@GNP-AC had the highest activity with a TOF value of 427 h-1. The physical and chemical properties of the Pd-containing catalyst were characterized using XRD, FT-IR, XPS, SEM/EDS, TEM, BET and ICP-MS analysis techniques. It was determined that the catalyst with an average Pd particle size of 40 nm had a Pd metal content of 0.593 ± 0.009 cubic phase.