Çizgi filmlerde ve çocuk dergilerindeki deneyim ve söylemlerin postmodernist ögeler açısından incelenmesi
Examination of experience and discourse in cartoons and children's magazines in terms of postmodernist elements
- Tez No: 716921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR HÜMEYRA ÖZDEMİR EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Postmodernizm, uzun yıllardan beri neredeyse her alanda kendini göstermiş bir akımdır. Çocuk medyasında da bu akımın izlerine rastlamak mümkündür. Bu çalışmanın amacı, postmodernizmin çocuk medyasında hangi unsurlar üzerinden verildiğini tespit etmektir. Çalışmada“TRT Çocuk ve minikaGO kanallarında yayınlanan çizgi filmlere postmodern unsurlar nasıl yansımıştır?”ve“Kafa Çocuk ve Bilim, Bilim ve Çocuk, minikaÇOCUK, minikaGO dergilerinde ve TRT Çocuk Dergisi'nde postmodern unsurlar nasıl ele alınmıştır?”sorularına cevap aranmıştır. Araştırmada doküman analizi deseni kullanılmıştır. Veriler, postmodernizmin görsel ve işitsel mesajlarını ortaya koyacak bir gözlem formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırılan çizgi filmler ve dergiler, postmodern unsurlar başlığı altında betimsel olarak incelenmiştir. Araştırma verileri toplanırken literatür taramasından elde edilen kategoriler kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlara göre postmodernizmin çizgi filmlere teknoloji, tüketim, şiddet, nostalji, pastiş, zaman ve parodi; dergilere ise tüketim, teknoloji, nostalji ve zaman unsurlarıyla yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Postmodernism is a movement that has come in sight in almost every aspect of life for many years. It is also possible to come across the traces of this movement in children's media. The aim of this research is to identify through which elements postmodernism is being transferred in children's media. In the research, the answers to the questions of“How are postmodern elements reflected in the cartoons broadcast on TRT Çocuk and minikaGO channels?”and“How has postmodernism been approached in the magazines of Kafa Çocuk ve Bilim, Bilim ve Çocuk, minikaÇOCUK and minikaGO?”were seeked. During the research, document analysis pattern was used. The data were gathered via an observation form that would reveal the visual and auditory messages of postmodernism. In the analysis of cartoons and magazines, descriptive research was applied under the title of postmodern elements. The categories that had been determined via literature review was used in the data acquisition process of the analysis. According to the results obtained from the research, it was monitored that postmodernism's effects on the cartoons were via the elements of technology, consumption, violance, nostalgy, pastiche, time and parody; and it's effects on the magazines were via the elements of consumption, technology, nostalgy and time.