Destinasyon özelliklerinin tüketici temelli destinasyon marka değeri üzerindeki etkileri: Fethiye örneği
The effects of destination features on consumer based destination brand value: The example of Fethiye
  1. Tez No: 716953
  2. Yazar: AYŞEGÜL SİMGE DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DAVRAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Destinasyonların turizm pazarında rakiplerinden farklılaşarak kalıcı ve güçlü bir yer edinebilmesi ve pazar payını genişletmesi güçlü bir marka değerine sahip olmaları ile mümkün olmaktadır. Destinasyonların güçlü marka değeri yaratabilmeleri, sahip oldukları özellikleri geliştirerek ön plana çıkarmaları ile mümkündür. Destinasyon özelliklerinin ön plana çıkarılması, turistler tarafından fark edilme ve tercih edilmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu araştırmada destinasyon özelliklerinin destinasyon marka değeri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra destinasyon özelliklerinin destinasyon memnuniyeti ve turistlerin davranışsal niyet üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, verilerin toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Fethiye destinasyonuna gelen turistler oluşturmaktadır. Tüm evrene ulaşmanın imkânsız olmasından dolayı örnekleme yöntemlerinden tesadüfi olmayan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen anket verilerinin analizi sonucunda destinasyon özelliklerinin destinasyon marka değeri üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu ve destinasyon özelliklerinin turist davranışları ve genel memnuniyeti üzerinde pozitif yönlü anlamlı ilişkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible for destinations to gain a permanent and strong place in the tourism market by differentiating from their competitors and to expand their market share by having a strong brand value. It is possible for destinations to create strong brand value, by improving their features and bringing them to the fore. Highlighting the destination features is important for tourists to notice and prefer. in this research, it is aimed to determine the effects of destination characteristics on destination brand value. in addition, the effects of destination characteristics on destination satisfaction and behavioral in tention of tourists were also examined. Quantitative research method was used in the research, and the survey technique was used to collect the data. The universe of the research consists of tourists coming to Fethiye destination. Since it is impossible to reach the whole universe, the non-random convenience sampling method was used. As a result of the analysis of the survey data obtained, it has been determined that the destination characteristics have significant effects on the destination brand value and that the destination characteristics have a positive and significant relationship on the tourist behavior and general satisfaction.