Akıllı telefon kullanım bağımlılığı boyun propriosepsiyon ile kinestetik ve görsel imgelemeyi etkiler mi?
Does the smart phone use addiction affect the neck propriosion and kinesthetic and visual imaging?
  1. Tez No: 716952
  2. Yazar: FATMA NUR ÇAĞRIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akıllı telefon bağımlılığının boyun propriosepsiyonu ile kinestetik ve görsel imgeleme üzerindeki etkisini incelemekti. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya sağlıklı, çalışmaya katılmaya gönüllü 18-24 yaş aralığında toplam 176 genç erişkin dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik bilgileri alındıktan sonra, akıllı telefon bağımlılık derecelerini değerlendirmek için Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form (ATBÖ-KF) kullanıldı. Daha sonra katılımcıların boyun propriosepsiyonu Tracker Lazer sistemi ile; kinestetik ve görsel imgeleme becerileri ise Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA) ile değerlendirildi. Bulgular: ATBÖ-KF'ya göre katılımcılar, akıllı telefon bağımlısı olan 40 katılımcı, akıllı telefon bağımlısı olmayan 136 katılımcı olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the effect of smartphone addiction on neck proprioception, kinesthetics and visual imagery. Materials and Methods: A total of 176 young adults, aged 18-24, who were healthy and voluntarily participated in the study, were included in this study. After obtaining the demographics of all participants, the Turkish version of Smartphone Addiction Scale-Short Form (SAS-SV) was used to evaluate the degree of smartphone addiction. Then, the participants' neck proprioceptions were detected with the Tracker Laser system; Kinesthetic and visual imagery skills were evaluated with the Turkish version of Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ-TR). Results: According to SAS-SV scores, the participants were divided into two groups as 40 smartphone addicted participants and 136 non-addicted participants.