Postmenopozal osteoporozlu hastalarda orta kulağın geniş bant timpanometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of middle ear functions with wideband tympanometry in postmenopausal patients with osteoporosis
- Tez No: 716983
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geniş bant timpanometri (GBT) 226 ila 8000 hz arasındaki timpanogramların ortalamaları alınarak oluşturulan üç boyutlu grafiktir. GBT ile tüm orta ve dış kulak parametreleri tek bir seansta tüm boyutlarıyla incelenebilmektedir. Bu çalışmada amacımız elde edilen GBT verileri ile postmenopozal osteoporozu olan kadınlarda orta kulağın durumunu değerlendirmek ve grupların normatif datalarını ortaya koymaktır. Çalışmada immitansmetri ve GBT sonuçlarının postmenopozal osteoporoz, osteopeni ve kontrol grubu hastalarındaki değişimi incelenmiştir. Çalışmaya işitmesi normal olan 45-65 yaş aralığındaki kadın hastalar dahil edilmiştir. 1. grup postmenopozal osteoporoz 30 kişi ( 60 kulak), 2. grup osteopeni 30 kişi ( 60 kulak), 3. grup kontrol 30 kişi ( 60 kulak) arasındaki kadınlardan oluşmaktadır. Grupların 226 Hz geniş bant timpanometri ve 1000 Hz geniş bant timpanometri, averajlanmış geniş bant timpanometri (A-GBT), basınçlı-basınçsız absorbans ölçümleri yapılmıştır. Kulak kanalı hacmi parametresine bakıldığında 1000 Hz de (p=0,032) ve timpanometrik tepe basıncı 1000 Hz de (p=0,049) kontrol ve osteoporoz grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir. Gruplar arasında basınçsız absorbans değerlerinde 1000,1250 ve 5000 hertz (hz) frekans noktalarında kontrol ve osteoporoz grubu ile istatistiksel anlamlı fark elde edilmiştir. Basınçlı absorbans değerleri karşılaştırıldığında 1000, 1250 ve 5000 hz frekanslarında kontrol ve osteoporoz grubu arasında anlamlı fark elde edilmiştir. 1250 hz'de osteoporoz ve osteopeni grupları arasında istatistiksel anlamlı fark elde edilmiştir. Postmenopozal osteoporozlu kadın hastalar ile sağlıklı yetişkin bireyler karşılaştırıldığında, geniş bant timpanometri sonuçlarının farklılık göstermesi kulak kemikçiklerinde deminerilizasyona bağlı orta kulak fonksiyonlarında etkilenme olabileceğini düşündürmüştür. Postmenopozal kadın hastalarda orta kulak patolojisi varlığında sık görülen nedenler dışında osteoporoz da ayırıcı tanıda düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Wideband tympanometry (WBT) is a novel test method providing three-dimensional graphs of averaged tympanograms performed at frequencies between 226-8000 Hz. All tympanometric parameters and absorbance findings can be evaluated within the same test session in WBT. The aim of this study is to investigate middle ear functions of postmenopausal women with osteoporosis and to reveal normative data of the groups by using WBT. Differences in WBT and pressurized-nonpressurized absorbance results were investigated prospectively among postmenopausal patients of osteoporosis, osteopenia, and control groups. Normal-hearing women between the ages of 45-65 were included in the study. Three groups were formed as 30 postmenopausal women (60 ears) having osteoporosis, 30 women (60 ears) having osteopenia, and 30 healthy women (60 ears) which comprised the control group. After performing wideband tympanometry and pressurized-nonpressurized absorbance measurements, differences among the groups were noted and normative values were determined.At 1000 Hz equivalent ear canal volume and tympanometric peak pressure, significant difference was obtained between the control and osteoporosis group. When nonpressurized absorbance values of the groups were compared, statistically significant difference was found at 1000,1250 and 5000 Hz between the control and osteoporosis group whereas there was no significant difference between the results of patients with osteopenia and osteoporosis. When pressurized absorbance values were compared, statistically significant difference was obtained at 1000,1250 and 5000 Hz between the osteoporosis and control group. At 1250 hz , significant difference was obtained between the osteoporosis and osteopenia group.When postmenopausal female patients with osteoporosis were compared with healthy adults, the wideband tympanometry results differed, suggesting that middle ear functions may be affected due to demineralization in the auditory ossicles. In the presence of middle ear pathologies in postmenopausal women, besides the common causes, changes in middle ear functions due to osteoporosis should be kept in mind in differential diagnosis.