Öğrenme güçlüğü tanılı bireylerde anne baba tutumlarının dijital oyun bağımlılığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of parental attitudes on digital game ad-diction in individuals with learning disabilities
- Tez No: 716982
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın temel amacı öğrenme güçlüğü tanılı 10-14 yaş arası çocuklarda anne baba tutumlarının dijital oyun bağımlılığına etkisinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da hizmet veren özel bir rehabilitasyon merkezine devam eden 10-14 yaşındaki öğrenme güçlüğü tanılı çocuklar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem alma yoluna gidilmemiş kurumda devam eden, öğrenme güçlüğü tanısı almış her öğrenciye /çocuğa ulaşılmıştır. Öğrenme güçlüğü tanısı almış olan ve araştırmayı kabul eden 10-14 yaşları arasında olan 80 çocuk örneklemi oluşturmuştur. Veri toplamak için Kişisel bilgi formu, Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve Kuzgun ve Eldeliklioğlu (2005) tarafından geliştirilmiş olan“Anne Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çocukların yaşlarına, cinsiyetlerine, çocukların kullandıkları araçlara, kullandıkları sosyal medya platformlarına, sosyal medya kullanım süresine, çocukların anne-baba öğrenim durumuna, baba meslek durumuna, aile gelir durumuna göre anne baba tutumlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Demokratik tutum alt boyutunda, ön lisans mezunu ebeveynlerin demokratik tutumları ortaokul mezunlarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Aşırı koruyucu tutum alt boyutunda ise genel olarak öğrenim seviyesi yükseldikçe aşırı koruyucu tutumlarının yükseldiği belirlenmiştir. Çocukların dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin“orta”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çocukların yaşlarına cinsiyetlerine çocukların internet bağlanma şekline göre, kullandıkları sosyal medya platformlarına çocukların sosyal medya kullanım süresine, çocukların babalarının mesleklerine, çocukların ailelerinin gelir durumuna göre Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği puanlarında anlamlı bir farklılık görülmemekle beraber, tablet kullananların bilgisayar kullananlara kıyasla daha yüksek bağımlılık puanına sahip olduğu belirlenmiştir. Demokratik ve koruyucu istekçi tutumun dijital oyun bağımlılığı ile anlamlı ilişkinin bulunmadığı, otoriter tutum ile pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Demokratik tutum, Otoriter tutum, Koruyucu İstekçi tutumun dijital oyun bağımlılığı toplam varyansın %5 ini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the effects of parental attitudes on digital game addiction in children aged 10-14 with learning disabilities. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used. The evolution of the research is 10-14-year-old children with a learning disability who are attending in a private center serving in Istanbul. In the research, sampling method was not used, and every child who attends at the institution and diagnosed with a learning disability was reached. A sample of 80 children between the ages of 10-14 who were diagnosed with a learning disability and accepted the study were formed. Personal information form,“Digital Game Addiction Scale for Children”developed by Hazar and Hazar (2017) and“Parental Attitude Scale”developed by Kuzgun and Eldeliklioğlu (2005) were used to collect data. As a result of the research; There was no significant difference in parental attitudes according to the age, gender of the children, the tools they use, the social media platforms they use, the duration of social media use, the educational status of the children's father, the education level of the mother, the occupation status of the father, and the family income status. In the democratic attitude sub-dimension, the democratic attitudes of the parents with associate degrees were found to be significantly higher than those of secondary school graduates. In the overprotective attitude sub-dimension, it was determined that the higher the education level, the higher the overprotective attitudes. It was determined that the digital game addiction levels of the children were at the“Moderate”level. There was no significant difference in the Digital Game Addiction Scale scores according to the age of the children, their gender, the way children connect to the internet, the social media platforms they use, the duration of social media use by the children, the occupations of the children's fathers, and the income status of the children's families. Tablet users were found to have higher addiction scores than computer users. It has been determined that there is no significant relationship between the democratic and protective-willful attitude and digital game addiction, but there is a significant positive relationship with the authoritarian attitude. Digital game addiction of Democratic attitude, Authoritarian attitude, Protective Requester attitude explains 5% of the total variance.