Topraktan ve yapraktan bor gübrelemesinin antepfıstığında bitki besin maddeleri, meyve kalitesi, vejetatif gelişme ve verime etkisi
The effect of boron fertilization from soil and leaf on plant nutrients, fruit quality, vegatative development and yield in pistachio
- Tez No: 716984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Antepfıstığında verim düşüklüğü önemli sorunlardan birisidir. Yapılan bitki besleme uygulamaları ve bunların bitkide meydana getirdiği fizyolojik değişimlerin anlaşılması bu sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. Çalışmamızda bor gübrelemesinin farklı uygulamalarının antepfıstığı yetiştiriciliğinde verim ve fizyolojisi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla bor topraktan, yapraktan ve hem topraktan hem yapraktan uygulanmasıyla vejetatif gelişme, meyve özellikleri ve bitki besin maddeleri birikimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bor uygulamaları sürgün uzunluğu, karagöz sayısı, meyve genişliği ve iç meyve ağırlığına etkisi belirgin olmamıştır. Buna karşın tüm uygulamalar meyve çıtlaklığı oranında artış sağlamıştır. Bunu yanında 100 meyve ağırlığına topraktan, ağaç başına verime de hem topraktan hem de yapraktan bor uygulamasının etkisi önemli bulunmuştur. Borun farklı uygulamalarının bitki besin maddeleri alımına etkisinde ise azot (N) alımına etkisi önemli bulunmazken, topraktan uygulama potasyum (K), kalsiyum (Ca), demir (Fe), yapraktan uygulama potasyum (K), bakır (Cu), çinko(Zn) ve sodyum (Na) alımının, hem topraktan hem de yapraktan uygulama fosfor (P), kalsiyum (Ca) ve bor (B) alımınında etkili olmuştur. Sonuç olarak bor antepfıstığında verim, vejetatif gelişme ve meyve kalite özelliklerine etkili olurken, borun veriliş biçiminin belirlenmesi bu etkinin ortaya çıkmasında önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Low yield of pistachio trees is one of the important problems. Understanding the plant nutrition practices and their physiological changes in the plant will contribute to the solution of this problem. In our study, the effects of different applications of boron fertilization on yield and physiology in pistachio cultivation were investigated. For this purpose, the effects of boron on vegetative growth, fruit characteristics and accumulation of plant nutrients were investigated by applying boron from soil, foliar and both soil and leaves. According to the results obtained, the effects of boron applications on shoot length, number of buds, fruit width and internal fruit weight were not significant. On the other hand, all treatments provided an increase in shelling rate. In addition, the effect of boron application from soil on 100 fruit weight and on yield per tree was found to be significant. While the effect of different applications of boron on the uptake of plant nutrients was not significant on nitrogen (N) uptake, soil application potassium (K), calcium (Ca), iron (Fe), foliar application potassium (K), copper (Cu), zinc (Zn) and sodium (Na) uptake, and both soil and foliar application were effective on phosphorus (P), calcium (Ca) and boron (B) uptake. As a result, while boron is effective on yield, vegetative growth and fruit quality characteristics in pistachio, determining the method of boron delivery is important in the emergence of this effect.