Ozon ve askorbik asit uygulamalarının taze kesilmiş lincoln pırasa çeşidinde depolama boyunca kalite değişimi üzerine etkileri
Effects of ozone and ascorbic acid treatments on quality change of fresh cut leek cv. lincoln during storage
- Tez No: 717021
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında ozon ve askorbik asit uygulamasının depolama boyunca taze kesilmiş 'Lincoln' pırasa çeşidinin kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Derimi yapılan pırasalar laboratuvara nakledilerek 5 gruba ayrılmıştır. Ozon ve askorbik asit uygulanmış pırasalar 0±1°C ve %90±5 oransal nemde 30 gün boyunca depolanmıştır. Depolama boyunca 6 gün aralıklarla pırasalarda ağırlık kaybı (%), yalancı gövde sertliği (N), suda çözünebilir kuru madde (%), titre edilebilir asitlik (g/100 ml), solunum hızı (ml.CO2/kg‐1h‐1), yalancı gövde rengi, mikrobiyolojik yük ve duyusal özellikler belirlenmiştir. Çalışmada muhafaza süresinin artmasına bağlı olarak tüm uygulamalarda pırasa dilimlerinde sertlik azalmıştır. %2 AA yalancı gövde sertliğinin korunmasında en etkili uygulama olmuştur. Depolama sonunda SÇKM miktarı kontrol örneklerinde daha yüksek olmuştur. Pırasalarda TEA miktarı deneme sonunda başlangıca göre %1 AA hariç tüm uygulamalarda azalmıştır. Solunum hızını en iyi baskılayan uygulamanın ise 2 ppm O3 olduğu belirlenmiştir. Toplam maya küf ve bakteri düzeyi bakımından en etkili uygulamanın 2 ppm O3 olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, taze kesilmiş Lincoln pırasa çeşidinin 24 gün 0±1°C ve %90±5 oransal nemde kaliteli olarak depolanabileceği belirlenmiştir. Uygun ozon doz ve süreler seçilerek taze kesilmiş pırasaların daha kaliteli ve uzun süre depolanabileceği düşünülmektedir. Ancak bunun için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of ozone and ascorbic acid treatments on the quality of leek cv. 'Lincoln' during cold storage were investigated. Harvested leek samples were transferred to the laboratory and divided into 5 groups for treatments. Ozone and ascorbic acid applied leeks were stored at 0 ± 1°C and 90 ± 5% relative humidity for 30 days. Some quality analysis including weight loss (%), pseudo stem firmness (N) total soluble solids (%), titratable acidity (g/100 ml), respiration rate (ml.CO2/kg‐1h‐1), gas composition of package (%), pseudo stem colour, microbial load and sensory evaluation were performed at 6 day intervals during storage. In the study, the pseudo stem firmness in all treatments decreased with increasing storage time. The %2 AA was the most effective treatment in maintaining pseudo stem firmness. The total soluble solid content of control samples was higher compared to AA and ozone treated leeks at the end of cold storage. The amount of TA in leeks decreased at the end of storage compared to the initial values except for %1 AA treatment. The 2 ppm ozone was the best treatment for suppressing respiration rate of leek stems during storage. 2 ppm ozone treated leeks had lower yeast, mold and bacteria counts compared to other treatments. As a result, it was determined that fresh-cut leek could be stored for 24 days at 0 ± 1°C and 90 ± 5% relative humidity.The storage quality and life of fresh cut leek can be increased with appropriate dose and duration of ozone. Therefore, further detailed researches are required.