Das Ich und seine verwandlungen in den romanen Martin Walser's
Martin Walser'in romanlarında benlik ve değişim
  1. Tez No: 71703
  2. Yazar: İSMAİL BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERTRUDE DURUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada, çağdaş Alman yazan Martin Walser'in belirli romanları psikolojik kuramlar ışığında ele alınmakta, benlik ve değişimi incelenmektedir. İlk öncee Kristlein triloj isindeki benliğin, mesleki alanda geçirdiği değişim analiz edilmektedir. Kendi duygu ve düşüncesini hiçe sayarak başkalarına göre yaşamını düzenleyen benlik, zamanla başarıya ulaşmasına rağmen, bedeni rahatsızlanmaktan kurtulamaz. Pazarlamacılıktan sonra entellektüel kimliğe kavuşan figür, benliğin bölünmüşlüğünü en üst derecede hisseder. Sonunda politik bir görüşe sahip olsa da figür, körü körüne uyum sağlaması ve bağımlı olması sebebiyle, bir değişim için gerekli gücü artık kendinde bulamaz. Bir diğer benlik biçimi, başka insanlarla olan ilişkilerinde sürekli olarak toplumsal prestiji, saygınlığı ön planda tutmaktadır. Gerek mesleki alanda gerekse gönül ilişkilerinde daima bu noktayı göz önünde bulundurmakta, bunu sağlayacak tüm fırsatları değerlendirmektedir. Ayrıca benliğin gerçek ile hayal dünyasındaki duygu ve düşünceleri irdelenmekte, her iki dünyadaki farklı benlik görünümleri analiz edilmektedir. Benlik, içgüdü ve buna karşı koyma, utanç ve utanmazlık, şiddet ve şiddetten kaçınma arasında gidip gelmektedir. Bu ikilem kimi zaman kaybolmuş gibi görünse de, aslında yeni acılara sebep olmaktadır. Benliğin içgüdülere hakim olduğuna dair bir gelişmeyi görmek mümkün değildir. Walser'in ilk romanındaki figürler, konformist olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayrılırken, daha sonraki eserlerde konformizm özelliği ağır basmaktadır. Ancak bu yanıltıcı görüntünün ardında yaşam tarzları bakımından birbirinden farklı iki benlik gizlenmektedir.
Özet (Çeviri)
183 ENGLISH ABSTRACT In this study, some specific novels of Martin Walser, a contemporary German novelist, are handled in the light of psychological theories and also one's personality and its change are analyzed. First, the transformation of personality in the Kristlein - trilogy in the field of profession is analyzed. A personality that arranges his life according to the others, regardless of his own feelings and thoughts, cannot escape from trouble despite the fact that he achieves his aims in the course of time. The figure, gaining on intellectual identity after years spent in marketing, feels the split of personality. Although he has a political view, the figure cannot find the strength necessary for a change due to his blind-folded adaptation and dependence. Another form of personality always values social prestige in his relations with others. He takes this into consideration both in occupational field and in love affairs. He takes all the opportunities that lead to this. Besides, the feelings and thoughts of personality in real and dream world are examined and different personalities in both worlds are analyzed. Personality is a kind of dilemma between instinct and opposition to instinct, between shame and shameless, between violence and avoiding violence. Although this dilemma seems to have sometimes disappeared, in fact it causes new sufferings. It is not possible to see a kind of improvement which proves that personality has the control of instincts. While figures in Walser's first novel are divided into two as conformists and nonconformists, later on they have the characteristics of a conformist. But behind this misleading image, two completely different personalities, in terms of life-style, are hidden.