Saîd Havvâ'nın el-Esas adlı tefsirindeki rönesans ögeleri
Renaissance elements in Said Havvâ's commentary el-Esas
- Tez No: 717048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MONEER GOMAA AHMED MOHAMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Ümmetin rönesansını, kitabı Kur'an-ı Kerim'in uygullanması kılan, onu etkili hitabet yöntemiyle takviye eden, yol ve yöntemini açıklayan, âlimleri aracılığıyla kitabını anlamayı kolayllaştıran ALLAH'a hamdolsun. Bu âlimlerdin birisi de el-Esas tefsiri yazarıdır. Bu eser konuların düzenlenmesi, birbiriyle ilişkili ayet ve surelerin tek bir cümle ve tek bir kıssa gibi bir bütün olarak anlamlarının açıklanması ile öne çıkmıştır. Kendisi bunu Kur'an'ın anlam bütünlüğü olarak adlalandırmıştır. Yazar Kur'an'ın konularını bir bütün olarak kavrayarak ayetler ve sureler arasındaki alaka ve anlamı açıklamış ve ardından konularına göre bir bütün olarak kapsamlı tefsir etmiştir. Yazar, konu merkezli tefsir çalışması yapan diğer müfessirlerin çoğunluğunun yaptığı gibi tek bir konu ile yetinmemiştir. Böylece bu tefsiri okuyanlar Kur'an'ın konularına ve ayetlerin icazına muttali olmuş olurlar. Tefsir, konu bütünlüğü üzerine kurularak Kur'an'ın en önemli anlamlarını, en önemli amaçlarını ve hedeflerini açıklamıştır. Benim bu tezdeki çalışmam ise bu tefsirde izah edilen İslam rönesansını inşa eden ve açıklayan ayetleri ele alarak incelemek olmuştur. Bu açıklamalar; akılları aydınlatan, geçmiş ve gelecek nesillere yol gösteren ve bu din hakkında şüphe uyandırmak isteyen ve rönesansınıı tökezletmek isteyen vepeş peşe gerçekleştirilen entelektüel saldırılara karşı sağlam ve aşılmaz bir kale hükmünde olmuştur. Bu çalışmada, konuyu uzatmama ve özet bilgi verme adına en önemli rönesans ögelerinin ele alınması amaçlanmıştır. Bu nedenle sosyal, ekonomik, askeri ve siyasi ögeler ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Saîd Havva, Rönesans, Tefsir, El-Esas Kasım 2021, 207Sayfa
Özet (Çeviri)
Praise be to Allah, who made the renaissance of the Ummah the application of the Qur'an, strengthened it with effective oratory, explained its way and method, and made it easier to understand his book through its scholars.One of these scholars is the author of al-Asas commentary.This work has come to the fore with the arrangement of the subjects, the explanation of the meanings of the related verses and suras as a whole such as a single sentence and a single parable.He called it the unity of meaning of the Qur'an.The author comprehended the subjects of the Qur'an as a whole, explained the relevance and meaning between the verses and suras, and then made a comprehensive interpretation according to their subjects.The author did not settle for a single subject, as the majority of other commentators who work on subject-centered tafsir do.Thus, those who read this commentary will be familiar with the subjects of the Qur'an and the ijaz of the verses.Tafsir, based on the integrity of the subject, explained the most important meanings, most important aims and objectives of the Qur'an. My work in this thesis has been to examine the verses that built and explained the Islamic renaissance explained in this tafsir.These explanations are; It has been enlightening the minds guiding past and future generations and a solid and impenetrable stronghold against the successive intellectual attacks that wanted to cast doubt on this religion and stumbled upon its renaissance.In this study, it is aimed to discuss the most important renaissance elements in order not to prolong the subject and to give summary information.For this reason, social, economic, military and political elements are discussed. KEYWORDS:Said Havva, Renaissance, Tafsir, Al-Esas November 2021,207Page