el-Esâs fi's-Sünne ve Fıkhihâ adlı eseri özelinde Saîd Havvâ'nın hadis kullanımındaki metodu
The method of Saʽid Hawwa in the use of hadith in his work named al-Asas fi as-Sunna
- Tez No: 805354
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmamız; yirminci asır âlimlerinden olan Saîd Havvâ'nın Hadis İlmi ile ilgili yönünün bugüne kadar araştırılmamış olmasından dolayı, kendisinin hayatı, şahsiyeti, eserleri, etkileri, muasırı olan âlimlerle mukayesesi, Hadis Usûlü ile ilgili görüşleri ve hadisleri yorumlamasıyla Hadis İlmi'ndeki konumunu araştırmayı içermektedir. Çalışmamız; giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Saîd Havvâ'nın hayatı, kişiliği, eserleri, etkileri ve muasırı olan bazı âlimlerle mukayesesi işlenmiştir. Hayatı çoğunlukla kendi yazdığı biyografisinden, oğlu Muhammed Saîd Havvâ'nın anlatımından ve diğer kaynaklardan; kişiliği ise siyasî, da'vetçilik ve ilmî yönleriyle eserlerinden ve diğer kaynaklardan aktarılmıştır. Tespit edilebilen eserlerinin kısa tanıtımı yapılmış, özellikle de el-Esâs fi's-sünne ve fıkhihâ'nın üzerinde durulmuştur. Saîd Havvâ'nın ilim dünyasındaki etkileri kendisi ve eserleri hakkında yapılan çalışmalarla belirtilmiş, muasırı olan âlimlerle Hadis İlmi yönünden benzeşen ve benzeşmeyen yönleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde Saîd Havvâ'nın Hadis Usûlü ile ilgili görüşlerine eserlerinden örnekler verilerek temas edilmiştir. Üçüncü bölümde de Saîd Havvâ'nın hadisleri yorumlamasında hangi yöntemleri kullandığı yine alt başlıklar çerçevesinde örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma sonunda elde edilen tespitler sıralanmış, müellifin eleştirilebilecek tarafları dile getirilmiş ve bundan sonraki araştırmacılar için bazı öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work; since Saʽid Hawwa, who is one of the twentieth century scholars, has not been investigated until today, his life, personality, works, influences, comparison with his contemporaries, his views on hadith methodology and his interpretation of hadiths include researching his position in the Science of Hadith. Our work; It consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, information about the subject, importance, purpose, scope, method and sources of the research is given. In the first chapter, Saʽid Hawwa's life, personality, works, influences and comparison with some of his contemporaries are discussed. His life is mostly from his own biography, the narration of his son Muhammed Saʽid Hawwa and other sources; His personality, on the other hand, has been transferred from his works and other sources with his political, inviting and scientific aspects. A brief introduction of his identifiable works has been made, and especially al-Asas fi as-sunna and fiqhiha have been emphasized. Saʽid Hawwa's effects in the world of science are indicated by the studies about him and his works, and the similarities and dissimilarities of hadith science with his contemporaries are revealed. In the second part, Saʽid Hawwa's views on the hadith methodology are discussed by giving examples from his works. In the third chapter, it has been tried to explain which methods Saʽid Hawwa used in his interpretation of the hadiths by giving examples within the framework of sub-headings. In the conclusion part, the findings obtained at the end of the study are listed, the criticisms of the author are expressed and some suggestions for future researchers are listed.