Bölünmüş kimlikler: Gwendolyn Brooks, Carol Ann Duffy ve Countee Cullen'in seçilmiş şiirlerinde çifte-bilinç çalışması
Divided beings: A study of double-consciousness in selected poems by Gwendolyn Brooks, Carol Ann Duffy and Countee Cullen
- Tez No: 717049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sömürge faaliyetleri, göç ve benzeri faktörler nedeniyle insanlar kültürel farklılıkların taleplerini yaşamaya zorlanmaktadır. İki farklı kültürde yaşamalarını gerektiren bir durumda olduklarından, bu iki kültürün gerilimlerini uzlaştırmaya çalışırlar. Bu çalışmanın amacı, üç farklı şairin; Gwendolyn Brooks, Carol Ann Duffy ve Countee Cullen'ın maruz kaldıkları farklı kültürlerin yükleriyle baş etme mücadelesini incelemektir. Çalışma, The Souls of Black Folk'u yayınladıktan sonra önemli bir tanınırlık ve popülerlik kazanan William Edward Burghardt Du Bois tarafından ortaya atılan bir terim olan çifte-bilinç ışığında bu şairlerin karşılaştığı sorunları araştırıyor. Bu kavram, kimlik sıkıntısı yaşayan kişileri tanımlamak için kullanılır. Şiirleri, şairlerin yaşadıkları farklı kültürler arasında ne ölçüde bölündüğünü gösterir. Şiirleri, içlerindeki kültür çatışması nedeniyle çektikleri ikiliğin yoğunluğunu açıkça göstermektedir. Bu nedenle çalışma, seçilmiş şiirleri Bois'in çifte-bilinç perspektifinden incelemeyi gerekli kılan önemli unsurlar içermektedir. Çalışma dört bölüme ayrılmıştır. Birincisi, çalışmanın teorik kısmını ele alan bir giriştir. Üç şairden her birine bir bölüm tahsis edilmiştir. Çalışma, çalışmanın bulgularını özetleyen bir sonuçla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to different factors, like colonial activities, immigration and the like, people are forced to live the demands of cultural differences. Being in situation that requires them to live in two different cultures, they stive to reconcile the strains of these two cultures. The aim of this study is to examine the struggle of three different poets, Gwendolyn Brooks, Carol Ann Duffy and Countee Cullen, to cope with the burdens of the different cultures they are exposed to. The study explores the problems these poets face in the light of double-consciousness, a term coined by William Edward Burghardt Du Bois who achieved significant recognition and established popularity after publishing The Souls of Black Folk. This concept is used to identify the people who experienced suffering from identity. Their poetry shows the extent to which the poets are divided between the different cultures they experience. Their poems clearly demonstrate the tensity of the two-ness they suffer from due to the cultural clash in them. They are divided beings who are forced to live in-betweenness. Thus, the study contains crucial elements that make it necessary to examine selected poems from Bois's perspective of double-consciousness. The study is divided into four chapters. The first is an introduction that deals with the theoretical part of the study. Each of the three poets is allotted a chapter. The study ends up with the conclusion that sums up the findings of the study.