Arap Baharı sonrası Yemen'de zorla yerinden edilme: Taiz örneği
Forci̇bly dispaced in Yemen after the Arab Spring: The case of Taiz
- Tez No: 717060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Arap Baharı ismi ile anılan halk ayaklanmaları, Tunuslu seyyar satıcı Mohammed El Buazizi'nin kendisini ateşe vermesi ile başlamış ve Mısır, Libya, Yemen, Bahreyn ve Suriye'yi etkileyerek Arap coğrafyasında köklü değişimlere yol açmıştır. İlk kıvılcımları 2010 yılına dayanan olaylar 2011'de Yemen'de de yankı bulmuş ve halkın sokağa dökülmesiyle hızla alevlenmiştir. Yemen'deki Arap Baharı'nın gençler ve sivil toplum örgütleri tarafından alevlendirildiğini söylemek mümkündür. Yemen, şimdiye kadar içinde bulunduğu mevcut durumun zor şartları altında birçok sorunla mücadele etmiştir. Fakat bu zor koşulların başında kriz sonrası oluşan iç savaş sebebi ile zorla ülkelerinden ve ikamet yerlerinden edilen Yemenlilerin yaşadığı olumsuzluklar gelmektedir. Bu çalışmada Arap Baharı süreci, Arap Baharı'nın Yemen'de ki yansımaları ve Yemen krizi ile Arap Baharı sonrasında oluşan göç hareketleri irdelenerek bir Yemen şehri olan Taiz'den zorla göç eden/ettirilen Yemenlilerin yaşadıkları olumsuzluklar incelenmiştir. Araştırmada Yemen'in Taiz şehrinde 499 kişi ile anket yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS programı ile değişkenler arasında basit ve çapraz ilişkilerin kurularak tabloların dökümü yapılmıştır. Daha sonra ilgili tablolar yorumlanarak konu detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The popular uprisings known as the Arab Spring began when a street vendor, Mohamed Bouazizi, set himself on fire and then the uprising in Tunisia occured. This uprising affected Egypt, Libya, Yemen, Bahrain and Syria and brought about radical changes in Arab geography. The events, the first sparks of which date back to 2010, had echoes in Yemen in 2011 and rapidly flared up with the people pouring into the streets. It is possible to say that the Arab Spring in Yemen was exacerbated by youth and non-governmental organizations. Yemen suffers so far from many problems under difficult circumstances. However, the beginning of this difficult circumstances is the negatives experienced by Yemenis who were forcibly displaced from their country or places of residence due to the civil war that occurred after the crisis. In this study, the Arab Spring process, the reflections of the Arab Spring in Yemen, the Yemeni crisis and the migration movements after the Arab Spring were examined, and the negative experiences of the Yemenis who were forced to migrate from Taiz, a Yemeni city, were examined. In the research, a survey was conducted with 499 people in the city of Taiz, Yemen. The results of the questionnaire were analyzed by establishing simple and cross relations between the variables using the SPSS program. Then, the relevant tables were interpreted and the subject was discussed in detail.