Ortadoğu'da İran-Suudi Arabistan rekabeti: Arap Baharı sonrası Yemen'deki güç mücadelesi
Iran-Saudi Arabia rivalry in the Middle East: Power struggle in Yemen after the Arab Spring
- Tez No: 666756
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Nitel yöntemlerle oluşturulan bu çalışmanın amacı, Ortadoğu'da süregelen İran-Suudi Arabistan rekabetini derinlemesine incelemektir. Şii-Fars devlet geleneği ile Vehhabi-Arap devlet doktrininin süregelen güç mücadelesi ele alınırken, Arap Baharı sonrası iki devletin Yemen'de desteklediği gruplar detaylı olarak mercek altına alınmıştır. İran'ın Husilere, Suudilerin ise Yemen Hükümetine sağladığı desteğin zaman içerisinde vekâlet savaşlarına ve iç savaşa nasıl dönüştüğü yansıtılmaya çalışılmıştır. Söz konusu incelemeler yapılırken, vekâlet savaşı kavramsal boyutlarıyla araştırılmış ve her iki ülkenin Yemen'de hangi tür vekâlet savaşları yürüttüğü ele alınmıştır. Tahran ve Riyad'ın hangi amaçlar doğrultusunda Yemen'de vekil güçlerin destekçisi olduğu çalışmada yanıtlanmaya çalışılan en önemli sorulardır. Son olarak, Yemen'deki iç savaşın yarattığı yıkım, ülkedeki yönetim boşlukları ve ülkenin hangi bölgelerinin hangi grupların yönetiminde olduğu, ekonomik çöküş ve yoksulluk ve Yemen'de yaşanan insani krizin detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which has been created with qualitative methods is to examine the Iran-Saudi Arabia competition in the Middle East in depth. While discussing the longstanding power struggle of Shiite-Persian state tradition and Wahhabi-Arab state doctrine, the groups supported by the two states in Yemen after the Arab Spring are examined in detail. The study tries to reflect how the support provided by Iran to the Houthis and the Saudis to the Yemen Government has turned into a proxy war and civil war over time. While examining these, the proxy war has been analyzed with its conceptual and theoretical dimensions and the types of proxy wars that both countries have carried on Yemen are discussed. The question“For which purposes Tehran and Riyadh support the proxy forces in Yemen”, leads one of the most important questions tried to be answered at the thesis. Finally, the destruction caused by the civil war in Yemen, which regions of the country are under which groups, economic collapse and poverty, and the humanitarian crisis in Yemen have been examined in the study, in detail.