Hafif ve orta şiddetli COVİd-19 hastalarının varyantlara göre değerlendirilmesi
- Tez No: 717059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Covid-19 hastalığı 2019 yılının Aralık ayında Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılmıştır. Hastalığın etkeni olan SARS-CoV2 virüsü zaman içerisinde mutasyonlara uğrayıp yeni varyantlar ortaya çıkmıştır. DSÖ bu varyantlardan bazılarını endişe uyandıran varyantlar (VOC) grubuna almıştır. Alfa, beta ve gama varyantları ülkemizde de görülen bu gruptaki varyantlardır. Çalışmamızın amacı alfa, beta ve gama varyantlarında sosyodemografik verileri, komorbideteleri, görüntüleme bulgularını, klinik ve laboratuvar verilerini inceleyerek bu varyantları daha yakından tanımak ve Covid-19 pandemisinde hasta tanı ve takibine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Klinik Gözlemevinde 14 Nisan 2021-14 Temmuz 2021 tarihleri arasında yatan 18 yaşından büyük, gebeliği bulunmayan, PCR ve gen analizi sonuçları İngiltere varyantı veya Güney Afrika/Brezilya varyantı pozitif olan hastaların dahil edildiği kesitsel çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların sosyodemografik verileri, komorbiditeleri, Covid-19 hastasıyla temas durumları, sigara kullanımı, görüntüleme bulguları, hastaneye kabul sırasında semptomları, vital bulguları ve laboratuvar parametreleri, aldıkları tedaviler incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Background: Covid-19 disease emerged in China in December 2019 and spread all over the world. The SARS-CoV2 virus, which is the causative agent of the disease, has undergone mutations over time and new variants have emerged. WHO has grouped some of these variants into variants of concern (VOC). Alpha, beta and gamma variants are the variants in this group that are also seen in our country. The aim of our study is to examine the sociodemographic data, comorbidities, imaging findings, clinical and laboratory data for alpha, beta and gamma variants, to get to know these variants more closely and to contribute to the diagnosis and follow-up of patients in the Covid-19 pandemic. Materials and Methods: It is a cross-sectional study that includes patients over 18 years of age, non-pregnant, with positive PCR and gene analysis results for the UK variant or South Africa/Brazil variants, hospitalized in Ankara City Hospital Clinical Observatory Unit between April 14, 2021 and July 14, 2021. Sociodemographic data, comorbidities, contact status with the Covid-19 patient, smoking, imaging findings, symptoms, vital signs and laboratory parameters during admission to the hospital, and treatments of all patients included in the study were examined. Statistical analyzes were performed using the SPSS 23.0 package program. P significance value was accepted as