Dikili-Bergama yöresinde iklim özellikleri ve rüzgar enerjisinden yararlanma olanakları
The Climate characteristics and the benefiting from wind power in the area of Dikili-Bergama, Turkey
- Tez No: 71708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Çevre Mühendisliği, Geography, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Günümüzde zaman geçtikçe enerji kaynaklarının tükenmesi ve paralelinde enerjinin pahalı hale gelmesi sonucunda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme ihtiyacı iyiden iyiye ağırlığını hissettirmektedir. Bölgesel olarak bazı yenilenebilen enerji kaynakları kullanım ve maliyet açısından verimli olabilmektedir. Su, güneş ve rüzgâr gibi enerji kaynakları bu bakımdan dikkate değer bir öneme sahiptir. Bu çalışmada Dikili ve Bergama çevresinde rüzgâr enerjisinin kullanılabilirliği ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde araştırma alanının iklim unsurları değerlendirilerek, iklim tipi; İkinci bölümde ise rüzgâr yönü ve hızı ayrıntılı incelenerek, bir iklim unsuru olan rüzgârın enerji boyutu belirlenmeye çalışılmıştır. Rüzgâr enerji potansiyeli, hesaplanırken Avrupa Rüzgâr Atlasının hazırlanmasında kullanılan WASP (Wind Atlas Analysis and Application Program) bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Buna bağlı, rüzgâr hızının yükseltiye ve alana bağlı değişimi rüzgâr hız haritaları çizilerek ifade edilmiştir. Sonuç olarak, tespit edilen veriler ve oluşturulan haritalar değerlendirilerek, bundan sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the time passes, energy sources are turning out to the edge of vanishing and, therefore, they become much more expensive than ever before. For these reasons, researchers stir toward renewable energy sources that are very lucrative and easy to utilize such as water, solar and wind. If those energy sources compared with the fossilized energy sources, it is clearly seen that renewable energy sources are not only useful but also least expensive. Hence, today renewable energy sources become remarkably important. This study focused on how wind energy can be utilized as one of the main renewable energy sources around Dikili and Bergama, Turkey. First chapter is indicating climatic features by assessing climatic elements, and the second chapter points out the energy product from the wind power which is defined by studying the wind direction and speed in detail. While the potential wind energy was calculated, WASP -Wind Atlas Analysis and Application Program- software program, which assisted to the researchers preparing the European Wind Atlas, was drawn according to altitude and regional change of wind. The study concludes with the analyses of values, evaluation of maps, and provides some possible suggestions for further research.