M.Ö. I.binyılda Doğu Anadolu'da madencilik ve maden sanatı
Metallurgy and metalworking in Eastern Anatolia in the first millennium B.C.
- Tez No: 71709
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇİLİNGİROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET M.Ö. I. Bin yılda Doğu Anadolu'da egemenlik kurmuş olan Urartu Krallığı 'run ulaştığı uygarlık düzeyi, büyük oranda bölgede varolan madenlerin işlenmesi sonucu gerçekleşmiştir. Bu madenleri işleyerek metal işlemenin en güzel örneklerini sergilemişler, madem silahlan ile düşmanlarına karşı bir çok başarılar elde etmişlerdir. Urartu Krallığı, başarılarını yalnızca savaşlarda değil; yaptığı bir çok inşa faaliyetleri ile de devam ettirmiştir. Uygarlığın kurulmasından sonra madencilik alanında üretim fazlasına sahip olan Urartu Krallığı, o dönem için oldukça uzak sayılabilecek Etruria ve Yunanistan ile de ticari faaliyetlere girişerek Batı dünyasının Doğu eserlerinden etkilenmesine bir derecede neden olmuştur. Bu derecede yüksek metalürji ve metal işleme teknolojisine sahip olan Urartu Krallığı'nın başarısının sebebi ise büyük olasılıkla merkezi bir otorite ile yönetilmiş olmasıdır. Bir çok bölgeden toplu nüfus aktarımlarının sağlanması ile bu konuda ustalar Urartu atölyelerine getirilerek burada madeni ürünlerin yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Kingdom of Urartu was one of the most powerful states of the Ancient Near East during the first half of the first millenium B.C.E. And we encounter the kingdom of Urartu as the great mining society of Anatolia and the Ancient Near East. The Urartian Kingdom possessed rich deposit of metals which were exploited by its excellent craftsmen in workshops under the patronage of the kingdom's rulers. These workshops served the armament needs and provided the necessary bronze and iron tools for the large-scale construction work undertaken by the Urartian kings. Urartu thus became a major metalworking center in the Ancient Near East. As is well known, many important Urartian objects have reached us via the antiquities trade. Urartian metal objects excavated on the Island of Samos demonstrate that in this period Urartu had surpluses of metal products which were exported to the Mediterranean Countries.