Şem'i Şem'ullah'ın Şerh-i Gülistan'ı
- Tez No: 71707
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCA KORTANTAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak Şem'î Şem'ullâh'ın Şerh-i Gülistânrnı hazırladık. Bu çalışmadaki amacımız edisyon kritik ve şecere metodlarmı öğrenmektir. Bununla birlikte yüksek lisans süremizin kısıtlı olması ve nüshaların çokluğu nedeniyle ancak nüsha kollarım belirleyebildik. Şem'î Şem'ullâh III. Murad ve III. Mehmet zamanında yaşamış bir şairdir. Hayatı hakkında yeterli bilgimiz yoktur. Hayatını öğretmenlikle geçirmiş ve öğrencileri ilmin yüksek derecelerine ulaşmışlardır. Şem'î birçok Farsça eseri şerh etmiştir. Şerh-i Mesnevî, Şerh-i Divan-ı Hafız, Şerh-i Gülistan, Şerh-i Bostan ve Mahzenü'l-Esrâr bunlar arasındadır. Şem'î Şem'ullâh' m Şerh-i Gülistan' daki şerh metodu yer yer tercümeye yaklaşmaktadır. Tezimiz beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Şem'î ve Sadi'nin hayatı eserleri ile birlikte tanıtılmıştır. İkinci bölüm klasik metin şerhi ve Şem'î'nin şerh metodunu içerir. Üçüncü bölümde nüsha tavsifleri ve metni kurmada izlediğimiz yol verilmiştir. Dördüncü bölüm metin ve son bölüm ise bibliyografyadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We studied Şem'î Sem'ullâh's Şerh-i Gülistan as a master thesis. In this study our purpose is learning the methods of edition critique and making a family tree of the manuscripts of this back. However, due to the short time we can only make the man families of the manuscripts. Şem'î Şem'ullâh is a poet who lived the time of İÜ. Murat and III Mehmet. We don't have enough information about him. He served his life as a teacher and his students reached a higher points in the area of science. He had done a lot of commentary on Iranian books. Some of them are Şerh-i Mesnevi, Şerh-i Divan-ı Hafız, Şerh-i Gülistân,Şerh-i Bostan and Mahzenü'l-Esrâr.. His commentary method in the Şerh-i Gülistan approaches to translation time to time. This thesis is consist of five chapters. The first one is about Şem'ullâh 's and Sadi' s. lifes and books. The second contains the commentary on the classical text and Şem'i's method on commentary. In the third one we introduced the description of manuscripts and the methods which we used in the text. The forth part is text and the last one is bibliography.