Osmanlı'da kadının istihdam alanlarına etkin katılımı (XVI- XVIII.yüzyıl)
Women's active participation in employment areas in the Ottoman empire (16th- 18h centuries)
- Tez No: 717089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Hür, cariye, Müslime, gayrimüslime, şehirli, köylü, hatun, avrat, hanım, kadın gibi adlarla tavsif edilen, imparatorluk hüviyeti ile biçimsel bir benzerliği ihtiva eden nisvan dünyası, Osmanlı iktisadi hayatına bazen görünür, bazen sessiz ortaklar olarak katılmışlardır. Klasik dönem ekonomi paradigmasının değişmeden seyrettiği XVI-XVIII. yüzyıllarda kadın istihdamına dönük sınırlı politikaların izlendiği bir zeminde; kamusal alan, istihdam, maişet, mahremiyet ilişkisi çerçevesinde, kadınlar kendi tarihsel bağlamları içinde Osmanlı iktisadi yaşamına mal varlıkları, muhtelif gelir yöntemleri ve çalışarak etkin bir biçimde müdahil olmuşlardır. İktisadi tarihin inşasında tarihsel özneler olarak yer alan çalışan kadınların, deneyimlerine konulan bütün sınırlara rağmen haneden tarlaya, pazara, atölyeye uzanan özgül iktisadi gücü, ekonomide köklü değişikliklerin yaşandığı Sanayi Devrimi'ne kadar sürmüştür. Çalışmada, 1960'larda başlayan ve 1970 sonrası yapılan araştırmalar ile ortaya koyulan Osmanlı kadın tarih anlatısı, özellikle Osmanlı'da istihdam alanlarına etkin olarak katılan çalışan kadınlar konusu bağlamında yeni soru ve sorunlarla açılmaya ve genişletilmeye çalışılmıştır. Bu minvalde, kantitatif mahiyette yığılarak ilerleyen paradigmatize edilmiş bir tarihsel yaklaşım sorunu üzerinde durulmuştur. Çalışma, Osmanlı kadınını iktisadi özerklikten tamamen yoksun addeden veya Osmanlı kadınını tam iktisadi özerkliğe sahip özneler olarak tavsif eden anlatıların dikotomik çatışması arasında tarihi gerçeği tahrifata uğratmadan, kadına iktisadi bağlamda yerini teslim etme perspektifinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world of women, which is described by names such as free, concubine, Muslim, non-Muslim, urbanite, peasant, wife, woman, and has a formal similarity with the imperial identity, participated in the Ottoman economic life as sometimes visible and sometimes silent partners. In the sixteenth and seventeenth centuries, when the classical period economic paradigm remained unchanged, limited policies towards women's employment were followed, within the framework of the relationship between public sphere, employment, livelihood and privacy, women were actively involved in the Ottoman economic life in their own historical context, with their assets, various income methods and working. Despite all the limits placed on the experiences of working women, who took part in the construction of economic history as historical subjects, their specific economic power, extending from the households to the fields, markets and workshops, continued until the Industrial Revolution, when radical changes were experienced in the economy. In the study, The Ottoman women's history narrative, which was revealed by research that started in the 1960s and continued after 1970, is tried to be explored and expanded with new questions and problems, especially in the context of working women who actively participated in the fields of employment in the Ottoman Empire. In this context, the problem of a paradigmatized historical approach that accumulates quantitatively is emphasized. The study has been carried out in the perspective of giving women their place in the economic context without falsifying the historical truth between the dichotomous conflict of narratives that consider Ottoman women completely devoid of economic autonomy or describe Ottoman women as subjects with full economic autonomy.