Identity crisis in selected works by Alice Oswald, Carol Ann Duffy, and Louise Glück
Alice Oswald, Carol Ann Duffy ve Louise Glück'ün seçilmiş eserlerinde kimlik krizi
  1. Tez No: 717092
  2. Yazar: NAJMAH HAZIM HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAYAD ENWİYA JAJO ALJAMANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Alice Oswald, Carol Ann Duffy ve Louise Glück'ün seçilmiş şiirsel eserlerindeki kimlik bunalımı konusunu Erik Erikson'un psikososyal gelişim teorisini kullanarak psikanalitik bir bakış açısıyla yakından inceleme girişimidir. Kimlik krizi, her insanın hayatında önemli bir aşamadır, çünkü krizin çözümü ve sonucu, bireylerin sahip olabileceği kişilik tipini ve topluluklarındaki rollerinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağını belirler. Birinci Bölüm, Erik Erikson'un psikososyal gelişim teorisinde tanımladığı şekliyle kimlik krizine bir giriştir. Bölüm, krize yol açan gelişim aşamalarını, çözümünü ve sonucu olarak ortaya çıkan olası kimlikleri incelemektedir. Krizin sonucunu etkileyen çeşitli iç ve dış faktörler de bu bölümde açıklanmaktadır. İkinci Bölüm, Alice Oswald'ın Dart (2002) kitabında sunulduğu şekliyle kimlik krizi konusunu inceliyor ve eserinde taslağı çizilen çeşitli karakterlerin, Dart nehrinin sembolize ettiği doğa güçlerine güvenerek kimlik krizlerini nasıl çözebildiğini gösteriyor. daha geniş bir kültürel ve kolektif gerçek kimlik lehine sınırlı ve olgunlaşmamış benlik kavramı ve kişisel kimlik duygusu. Üçüncü Bölüm, Carol Ann Duffy'nin The World's Wife (1999) adlı kitabında kimlik krizi konusuna yaklaşımını tartışır. dış doğal ve fiziksel kuvvetlerin sonucundan daha fazla. Dördüncü Bölüm'de Louise Glück'ün The Seven Ages (2001) adlı koleksiyonunda sunulan kimlik krizi konusunu ele alışı yakından inceleniyor. Glück, kimlik krizini, iç ve dış baskılar ve koşullar genellikle krizin sonucu olarak olumsuz bir kimlik meydana getirmeye çalıştığı için, onu deneyimleyen bireyin lehine çözülmeyen bir aşama olarak algılar. Bu nedenle kimlik krizini kişinin içgörü, bilgelik, hayal gücü ve önceki ikinci el deneyimlerini kullanarak müstakil, entelektüel, ruhsal ve varsayımsal bir fenomen olarak yaşamasını tavsiye ediyor. Bu şekilde, krizin olumsuz sonuçlarından kaçınılabilir ve aynı zamanda kişisel deneyimi aşan ve Erikson'a göre tüm insan düşünce ve deneyimini kapsayan gerçek bir kalıcı kolektif kimlik elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt at closely examining the subject of identity crisis in selected poetical works by Alice Oswald, Carol Ann Duffy and Louise Glück from a psychoanalytic perspective using Erik Erikson's theory of psychosocial development. Identity crisis is a crucial stage in the life of every human being due to the fact that the resolution and outcome of the crisis determines the type of personality individuals could have and whether their role in their communities would be positive or negative. Chapter One is an introduction to identity crisis as described by Erik Erikson in his theory of psychosocial development. The chapter examines the developmental stages leading to the crisis, its resolution, and the possible identities that emerge as its outcome. The various internal and external factors that affect the outcome of the crisis are also described in the chapter. Chapter Two examines the subject of identity crisis as presented in Alice Oswald's book Dart (2002) to show how the various characters sketched in her work manage to resolve their identity crises by relying on the forces of nature, symbolized by the river Dart, to relinquish their limited and immature sense of self-concept and personal identity in favor of a wider cultural and collective genuine identity. Chapter Three discusses Carol Ann Duffy's approach to the subject of identity crisis in her book The World's Wife (1999), where the successful resolution of the crisis is conceived as the result of the individual's will power, intellect, resourcefulness and self-determination, rather than the result of external natural and physical forces. In Chapter Four Louise Glück's treatment of the subject of identity crisis as presented in her collection The Seven Ages (2001) is examined closely. Glück perceives identity crisis as a stage that is not resolved in favor of the individual experiencing it because internal and external pressures and conditions often contrive to bring about a negative identity as the outcome of the crisis. She therefore recommends experiencing the identity crisis as a detached, intellectual, spiritual and hypothetical phenomenon using one's insight, wisdom, imagination and previous second-hand experience. In this way, one can avoid the negative consequences of the crisis and at the same time carve a true lasting collective identity that transcends personal experience and, according to Erikson, encompasses all human thought and experience.