Türk halk müziği sazlarının sınıflandırılması, kullanıldığı yöreler ve türler
The classification of the oriental instrument of Turkish folk music, the environs in which these instruments areused and their classes
- Tez No: 71711
- Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT 'Türk halk müziği sazlarının sınıflandırılması kullanıldığı yöreler ve türler' Başlıklı tezim Türk halk müziği sazlarının günümüzde yaygın olarak kullanılan türlerinin, geçmişten günümüze kadar geçirdiği evreleri anlatmaktadır. Branşım olan çalgı yapımcılığı ile ilgili bu sazlarımızın yapım teknikleri standartlaşmış en son şemaları, perde ölçüleri, ses sahaları, bu sazların yapımında kullanılan ağaçlarda incelenerek bu tezde ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Bu tez 5 bölümden oluşmuştur. 1. Bölüm de; Türk halk müziği sazlarının tarihçesi anlatılmaktadır. 2. Bölüm de; Türk halk müziği sazlarının doğduğu, geliştiği ve kullanıldığı yerler anlatılmaktadır. 3. Bölüm de; Türk halk müziği sazlarının günümüzdeki standart ölçüleri, en son bilimsel şemaları, teknik çizimleri, perde hesaplamaları anlatılmaktadır. 4. Bölüm de; Türk halk müziği sazlarının günümüzde kullanılan yapım teknikleri, bu sazlarımızın bilimsel metotlarla nasıl yapıldığı ve geçirdiği evreler anlatılmaktadır. 5. Bölüm de; Türk halk müziğinde kullanılan ağaçlar kısmında sazların yapımında kullanılan ağaçların yetiştiği bölgeler ve devletler, ağaçların ağırlıkları, renkleri, estetik damar yapılan, dayanıklılığı ve sazların hangi bölgelerinde kullanıldığı anlatılmaktadır. Sonuç olarak tezim, Türk halk müziği sazlarının, günümüzde var olanlarının geçmişten günümüze kadar geçirdiği bütün evrelerin özetle anlatıldığı bir kaynak durumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT My thesis, marked 'The classification of the oriental instrument of Turkish Folk Music, the environs in which these instruments areused and their classes" introduces the classes of the oriental instruments of Turkish Folk Music which are generally used and their periods that it has spent from the past to today. About the instrument construction which is my branch, the construction techniques of these instruments, their latest graphics which has been constant, the curtain measures, the sound areas were stringly researched at the trees, used in the construction of these instruments. This thesis is included 5 sections; First section has the history of Turkish Folk Music instrument s. At second section, the areas in which Turkish Folk Music instruments was born, had growed up and have been used, are narrated. At third section, the standart measures for nowadays, the latest scientific graphics, technical drawings and the curtain calculation of the Turkish Folk Music instruments are mentioned. At fourth section, How the T.F.M. instruments are made by using scientific methods and their periods it spent, are learned. At fifth section, the trees used while the construction of T.F.M. instruments are mentioned. At the trees section, the environments and goverments in which the trees, used for the construction of these instruments are growing up, the weights, the colours, the attractive vein construction, the resistances of the these trees and the usage area of them in the instrument are narrated.- Consequently, my thesis has became the information source in which the whole periods through which T.F.M. instruments which survive, have spent from the past to today are narrated in summarize.