Türk halk oyunlarında Benesh hareket notasyonunun uygulama şekli
The Using of Benesh movement notation on Turkish folk dance
- Tez No: 71710
- Danışmanlar: DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Halk Oyunları halk biliminin önemli ve ayrılmaz bir koludur. Günümüzde halk oyunlarının araştırma ve incelemesini doğru bir şekilde yapabilmek için, antropoloji, sosyoloji ve etnoloji gibi bilim dallarından faydalanılmaktadır. Bu bilim dallarının yanı sıra, çeşitli dans yazım sistemleri, dünyanın birçok ülkesinde halk oyunlarını ve yeni yapılan koreografileri saklamak ve ileriye yönelik arşivlemede kullanılmaktadır. Günümüzde dansın önemli bir kolu olan dans yazım sistemi tarih boyunca, gelişme göstermiş ve sonunda birçok değişik sistemler ortaya çıkmıştır. Ancak, bunlardan bazıları kaybolup giderken, bazıları da önemini günümüze kadar sürdürmeyi başarmış ve hatta şu ana kadar birçok koreografinin yazılıp arşivlenmesinde yararlı olmuştur. Bu sistemler arasından, dansların yazılıp ve arşivlenmesinde,“Benesh Hareket Notasyonu”ve“Kinetografi Laban”en yaygın olarak kullanılan yazım sistemleri olmuştur. Dansın önemli bir kolu olması nedeniyle çalışmamın birinci bölümünde dans yazım sistemleri üzerine araştırma ve incelemeler yaparak, bu sistemlerin geliştirilme nedenleri ve tarihi hakkında bilgiler topladım. İkinci bölümde,“Benesh Hareket N7otasyonu”ve“Kinetografi Laban”(Labanotation) dans yazım sistemleri üzerine bir araştırma yaparak, hem günümüzde yaygın olarak yararlanılan bu iki sistemin değişik özellikleri hakkında hem de bu sistemlerin tarihsel gelişmesi hakkında açıklayıcı bilgiler verdim.Üçüncü bölümde ise Türk halk Oyunların'ın yazımında da kullanılan Benesh Hareket Notasyonu'nun uygulamalı örneklerini sunduk. Sonuçta, sahne sanatı olarak Türk Halk Oyunları Yazımının da, bilimsel çalışmalar içinde, ayrı bir branş haline gelmesi gerekliliği konusunda önerilerimizi sunduk.
Özet (Çeviri)
The traditional folk dances have been one of the most important and inseparable aspects of folklore. Today, the sciences of anthropology, sociology and ethnology are used in order to study folk dances properly. Besides this, dance notation systems have been used in many countries to preserve the traditional folk dances as well as the new choreographies. Throughout the history of dance, there have been many different studies of dance notation systems which have developed as an important part of the dance arts. Among these,“Benesh Notation System”and“Labanotation”are the most widely used systems to record and preserve dances. In the first part of this work, I researched the history of dance notation systems; their developments and the factors influencing such developments. In the second section, I studied about“Benesh Notation System”and“Labanotation”to be able to give an overview of their history and their distinguishing features as notating systems. In the last section, I gave examples of“Benesh Notation System”which has been tried in Turkey to record the traditional folk dances. I also suggested that this notation system should be used more widely in the future.