Ağrı İstiklal Madalya sahipleri ile Kore Savaşı ve Ağrı Kore gazileri
The Korean War, Korean War veterans and the people from Agri who obtained War of Independence Medal
  1. Tez No: 717127
  2. Yazar: KADİR KAĞITÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, Türk Milletinin kahramanlığının tarihteki son örnekleri olan Kurtuluş ve Kore Savaşlarına katılan Ağrılı İstiklal Madalya sahiplerini ve Kore Gazilerini konu edinmektedir. Öncelikle istiklali söz konusu olduğu için Kurtuluş Savaşında Türk Milleti görevden geri kalmamış Anadolu'nun işgal edilmesi üzerine öne atılmış ve istiklalini sağlamıştır. Daha sonrada dünya barışına katkı sunmak için Kore'de görev almaktan da geri durmamıştır.Türk Milletinin gösterdiği bu kahramanlıklarda Ağrı Halkı da üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Kurtuluş Savaşında vatanının ve milletinin istiklali için yurdun her köşesinde yapılan mücadelelere katılarak üzerine düşen görevleri yerine getirmiştir. Daha sonra dünya barışına katkı sunmak amacıyla ülkesinin Kore Savaşına katılması üzerine Ağrı nüfusuna kayıtlı vatandaşlarda bu mücadelede ülkesinin bulunduğu safta üzerine düşeni yapmıştır.Ağrı İstiklal Madalya Sahipleri ve Kore Gazilerinin anlatıldığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde yararlılık ve fedakârlık gösterenlerin ödüllendirilme şekli olan gazi, şehit, madalya kavramları açıklanmıştır. Birinci bölümünde Kurtuluş Savaşında gösterdiği yararlılıklar neticesinde İstiklal Madalyası almaya hak kazanan Ağrı İstiklal Madalya sahipleri ve İstiklal Madalyasının çıkarılma süreci, nedeni, yasa değişiklikleri ve madalyanın şekli incelendi. İkinci bölümde Kore Savaşı ve Türkiye'nin Kore Savaşına ve NATO'ya katılma süreci incelendi.Üçüncü bölümde ise Kore Savaşına katılan Ağrılı Kore Gazileri ele alınmıştır. Bu çalışmalarda çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Ağrılı İstiklal Madalya Sahipleri ile Kore Gazilerinin tespit edilmesinde özellikle birinci el kaynaklardan yararlanılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi belgeleri, TBMM Zabıt Cerideleri, yerel gazeteler, çeşitli kurum arşivleri ve çalışma ile alakalı tez, makale, sempozyum ve kitaplardan yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was presented that the people from Agri who obtained war of indepence medal, participated world war II and Korean War veterans in the last example of Turkish heroism of the history.First of all, National Independence is very important for Turkish Nationality, to keep up with this duty, they devote themselves to provide independence. On the other hand, they didn't hesitate to participate KoreanWar to contribute to the universal peace. The people of Agri fulfilled their duty in that heroism of turkish nation heroism of Turkish Nation. In the war of independence, they fulfilled their responsibilities by participating the war all around the country. In addition, upon the participation of the country to the Korean War, the citizens from Agri attended to the war and take sides with the country to contribute to the world peace.This study, is mentioned the people from Agri who obtained war of indepence medal, participated world war II and Korean War veterans, includes three parts. In the introduction part of this study, the term of veteran, martyrand medal which are the ways of rewarding utility and sacrificea realso explained. In the first part of the study, it was discussed the owners of the Agrı indepence medal who deserve the medal because of the utility of turkish war of independence, the process of issuing the Medal of Independence, the reasons, lawamendiments and the shape of the medal. In the second part, it was examined the Korean War and Turkey's joining process of Korean War and NATO. In the third part, the veterans from Agrı who participated KoreanWar are also discussed. In this present study, it was benefitted from lots of resources. Especially, primary resources was used to identify the people from Agrı who obtained war of indepence medal and Korean War veterans. It was examined the Documents of Turkish Presidency State Archives Republic Archive Catalog, Minutes of Grand National Assembly of Turkey, localnewspapers, Archives of variousinstutions, thesis, articles, symposiumsandbooksaboutthestudy.