Gelir ve kurumlar vergisinde 'vergi entegrasyonu' uygulamasının milli gelir üzerindeki etkisi: Amerika Birleşik Devleti ve Çin Halk Cumhuriyeti örnekleri
The effect of 'tax integration' in income and corporate tax on national income: Examples of the United States and People's Republic of China
  1. Tez No: 717132
  2. Yazar: ALİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Vergiler, devletin, kanunlara dayanarak, kamu gücüne veya zora dayalı olarak, karşılıksız ve kamu harcamalarını finanse etmek maksadıyla, egemenliği altındaki bireylerden ve hükmi şahıslardan, ödeme güçlerine göre aldığı parasal değerleri ifade eder. Devletlerin, sundukları kamu hizmetlerinin finansmanı için son derece önemli olan vergiler, yalnızca devlet açısından değil, iktisadi hayatın içinde olan veya ekonomiye taraf olan tüm aktörlerin iktisadi kaderini tayin edebilecek kadar önemli bir kurumsal müessesedir. Ekonomilerde gelir üzerinden alınan en önemli iki vergi, gelir ve kurumlar vergisidir. Gelir ve kurumlar vergilerinden de ekonominin tüm muhatap taraflarının maksimum verim veya fayda sağlayabilmesi; bu iki verginin dengeli, koordine ve organizasyonel biçimde salınması ile mümkündür. Bu noktada, gelir ve kurumlar vergisinin hem bireysel hem de toplumsal vergi yükünü en aza indirmek ve bu iki verginin ortak matrahlar üzerinden alınmasını, yani çifte vergilemeyi engellemek büyük önem arz etmektedir. Gelir ve kurumlar vergisinde vergi entegrasyonunu kısmen veya tamamen sağlayabilmek, hem bireysel ve toplumsal vergi yükünü azaltacak, hem de çifte vergilendirmeyi asgari düzeye indirecek bir araç niteliğinde olacaktır. Yapılan bu çalışmada, örnekleme yöntemiyle, Amerika Birleşik Devleti ve Çin Halk Cumhuriyeti ülkelerinin araştırılarak, bir ekonomideki veya ülkedeki gelir ve kurumlar vergilerindeki vergi entegrasyonu uygulamalarının, o ekonomideki veya ülkedeki milli gelir üzerinde etkisinin olup olmadığı; ekonominin ve toplumun egemenliği altında olduğu siyasal egemen iktidarın niteliğinin ve türünün veya devlet rejiminin, vergi entegrasyonu ile milli gelir ilişkisine etkisinin olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes refer to the monetary values that the state receives from individuals and legal persons under its sovereignty, based on the law, based on public power/force, in order to finance public expenditures. Taxes, which are extremely important for the financing of the public services provided by the states, are an institutional institution that is important enough to determine the economic fate of not only the state, but also all actors in economic life or parties to the economy. The two most important taxes on income in economies are income and corporate taxes. In order to ensure maximum efficiency/benefit of all the interlocutor parties of the economy from income and corporate taxes, it is possible to release these two taxes in a balanced, coordinated and organizational manner. At this point, it is of great importance to minimize both the individual and social tax burden of income and corporate taxes and to prevent the collection of these two taxes on common bases (double taxation). Providing partial or complete tax integration in income and corporate taxes will be a tool that will reduce both the individual and social tax burden and minimize double taxation. In this study, by sampling method, the United States of America and the People's Republic of China were investigated, whether the tax integration practices in income and corporate taxes in an economy or country have an effect on the national income in that economy or country; It has been examined whether the nature and type of political sovereign power under the dominance of the economy and society or the state regime have an effect on the relationship between tax integration and national income.