Sodyum hipoklorit konsantrasyonunun farklı tekniklerle restore edilmiş kanal tedavili dişlerin kırılma dayanımına etkisi
Effect of sodium hypochlorite concentration on fracture strength of root canal treated TEETH restored with different techniques
  1. Tez No: 717133
  2. Yazar: CEREN GİZEM KARATEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı farklı konsantrasyona sahip NaOCl solüsyonlarının, farklı tekniklerle restore edilen dişlerin kırılma dayanımına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada 70 adet çekilmiş üst premolar diş kullanıldı ve bunların içinden 60 adet üst premolar dişe MOD kavite dizaynı oluşturuldu. Kalan 10 adet dişe ise hiçbir işlem yapılmadı ve kontrol grubu olarak saklandı. Kalan dişler rastgele 6 gruba ayrıldı (n=10). Dişlerin kök kanal preparasyonları Protaper Next (PTN) döner eğe sistemi kullanılarak apikal çapı # 25.06 olacak şekilde X2 eğesine kadar şekillendirildi. Preparasyon sırasında, irrigasyon solüsyonu olarak distile su, %5,25 ve %2,5 konsantrasyondaki NaOCl solüsyonu kullanıldı. Daha sonra Grup 2,3 ve 4'de dişlerin koronal restorasyonu, direkt nano hibrit kompozit kullanılarak restorasyonu tamamlandı. Grup 5,6 ve 7'nin koronal restorasyonu CAD/CAM teknolojisi kullanılarak üretilen indirekt üst yapı ile restore edildi. Restorasyonları tamamlanan örneklerin kırılma dayanımını ölçmek amacıyla İnstron test cihazında kırma deneyleri gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin istatiksel analizi Shapiro Wilk testiyle incelendi. Gruplar arası karşılaştırmalar, ANOVA ve Tukey HSD testi kullanılarak yapıldı. Gruplara göre kırılma tiplerinin ve tamir edilebilme durumlarının karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. Kırılma dayanımı verilerine göre gruplar arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılık gözlendi. Kontrol grubu diğer tüm gruplarla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek kırılma direnci gösterdi (p0,05). CAD/CAM restorasyonu uygulanan Grup 5,6 ve 7 arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evalute the effect of NaOCl solutions with different concentrations on the fracture strength of teeth restored with different techniques. In this study, 70 extracted maxillar premolar teeth were used and a MOD type preparations was received for 60 premolar teeth. The remaining 10 teeth were not processed as the control group. The teeth were randomly divided into 6 groups (n=10). Root canal preparations of the teeth were shaped up to the X2 file with an apical diameter of # 25.06 using the Protaper Next (PTN) rotary file system. Distilled water, 5,25% and 2,5% NaOCl solution were used as irrigation solution. Coronal restoration of the teeth in Groups 2, 3 and 4 was completed using direct nano hybrid composite. Coronal restorations of Groups 5, 6 and 7 were restored with CAD/CAM technology. Fracture tests were completed on the Instron test device in order to measure the fracture strength of the specimens. The statiscally analysis was performed using with Shapiro Wilk test and comparisons between the groups were perfomed with ANOVA and Tukey HSD test. Chi-square test was performed compare the fracture types and repair conditions according to the groups. The control group showed statistically significantly higher fracture resistance when compared to all other groups (p0,05). No statistically significant difference was found between Groups 5,6 and 7 that CAD/CAM restoration (p>0,05). Distilled water, 5,25% NaOCl, 2,5% NaOCl solutions used in the study were compared with both different types of restorations; the fracture strength of teeth restored with composite resin was found to be statistically significantly higher than teeth restored with CAD/CAM design. The NaOCl irrigation solution used in root canals does not affect the fracture resistance of the teeth. The fracture strength of direct composite restorations used in coronal restorations is higher than restorations restored with CAD/CAM.