Türkiye'de holding kuruluşlar ve vergi sistemimizin holdingleşme üzerindeki etkisi
Holding companies effect of our taxation system on companies to become holding bodies
- Tez No: 41337
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ EKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz Ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmeler şirketlerin büyümesini zorunlu kılmıştır. Bu büyüme ve ekonomik entegrasyon holdingleşmeyi beraberinde getirmiştir. Ülkemizde holdinglerin kurulup gelişmeleri 35 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Bugün ülkemizde 400 civarmda holding faaliyet göster mesine rağmen açık bir hukuksal yapıya ve mali mevzuata kavuşturul- mamışlardır. Büyük holdingler diye adlandırılan sermaye grupları ekonomiden siyasete, kültürel yaşamdan dış politikaya kadar siyasi otoritenin aldığı birçok kararda etkili olabilmektedir. Ekonomik, siyasi, sosyal ve hukuki nedenlerle şirketler birleşerek holding kurmayı tercih edebilmektedirler. Holding şirketlerin ekonomide yerlerini almasıyla birlikte holding lerin ekonomideki yarar ve zararları da tartışılmaya başlanmıştır. Türkiye'de 1960 sonrası yıllarda holdingleşmenin cazip hale gelme sinin en önemli nedenlerinden birisi de sağlanan vergi avantajı olmuş tur. Holding şirketlere çeşitli teşvikler, vergi muafiyetleri tanınmıştır. Vergi kanunları açısından anonim şirketlere uygulanan hükümler, anonim şirket statüsünde olmaları nedeniyle holding şirketlere de uygu lanacaktır. Anonim şirket şeklinde kurulan holdingler, bağlı şirketler gibi ayrı tüzel kişiliği olan ve vergi hukuku karşısında bağımsız bir nitelik taşıyan kurumlardır. Holding topluluğunda, ana şirketin faaliyet gelirlerinin asıl bölü münü iştirak kazançları oluşturmaktadır. Ayrıca ana şirket bağlı şirketle rine yönetim ve danışmanlık hizmeti vererek karşılığında belirli bir gelir de sağlamaktadır. Bunların dışında bağlı şirketlerden faiz gelirleri, kira gelirleri gibi gelirler de elde edilmesi mümkün olabilir. İştirak kazançları istisnası ile, kurumlarm başka bir kurumun ser mayesine iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar Kurumlar Vergisinden ve Gelir Vergisi kesintisinden istisna tutularak, holding şirketin esas faa liyet geliri tamamen vergi dışı bırakılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economical, social and technological improvements have forced the companies to grow up. This growing and economic integration have caused them become holding bodies. Establishment and development of holding companies in our country trace back to 35 years before. Today, although ther are about 400 holding companies operating in Turkey they still do not have any clear legal structure and financial legislation. Capital group which are beging called great holding companies are capable to affect political, cultural living standards, foreign politics and also many resolutions taken by the political authorities. Due to economical, political, social and legal reasons, available companies may chose to become an holding body. Following to appearance of the holding companies in the market it has been a public issue to discuss advantages and disadvantages of holding companies in the economic life. In the sixties becoming an holding body was quite attractive and one of the most important reasons for the same was the tax advantage gained through such structural change i.e. holding companies have been awarded with various encouragements and tax exemptions. As regards to taxation codes, rules applicable to joint stock companies too for they are in the status of a joint stock company. The holding companies which are founded in form of a joint stock company are the bodies which have a juridical personage and each of them as their subsidiaries are considered as an individual before the taxation codes. In an holding group, contribution benefits constitute the important part of main company's activity incomes. The main company also gets an income through maintaining consultation services for its subsidiaries. It VImay gets additional income from its subsidiaries such as interests, rentals etc. Trough exemption of contribution benefits, main activity income of the holding company may fully become non-taxable by having exempted from Corparation Tax and Income Tax the benefits of a corporation which has been gained by its contribution in capital share of another corporation. In addition, following are attractive for corporations to become holding companies that tey can maintain services for their subsidiaries with high prices, that they can distribute camouflaged capital and hidden benefits among their subsidiaries and that there is no necessity for depositing a reserve fund. Finally we have to say that application of a full tax investigation on all subsidiaries of an holding company is not possible. vn