Millon Çok Eksenli Klinik Envanteri-III (MCMI-III)'ün geçerlik ve güvenilirliği üzerine bir ön çalışma
A Preliminary study of validity and reliability of the Millon Clinical Multiaxial Inventory-III (MCMI-III)
- Tez No: 71715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA SORİAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
EK-3 ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, DSM-IV ve Millon'ın kişilik kuramına dayanan Millon Çok Eksenli Klinik Envanteri-III (MCMI-III)'ü Türk psikiyatrik hasta örneklemine uyarlamak, güvenirlik ve geçerliğine dair bir ön çalışma yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 137 erkek, 78 kadın olmak üzere toplam 215 psikiyatri hastası alınmıştır. Bu hastaların tanıları Major Depresyon (n=70), Psikotik Bozukluk (Şizofreni ve Paranoid Bozukluk) (n=34), Anksiyete Bozukluğu (n=44), Bipolar Manik Epizod (n=13), Alkol Bağımlılığı (n=32), Somatoform Bozukluk (n=17) ve Diğer bozukluklar (n=5) olarak gruplandırılmıştır. MCMI-III ülkemizde ilk kez bu araştırmada kullanıldığı için envanter öncelikle Türkçe'ye çevrilmiş ve çeviri geçerliği çalışması yapılmıştır. Envanterin Türkçe formunun orjinaline uygun olduğu görüldükten sonra güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Güvenirlik çalışmasında Histrionik, Kompulsif ve Kendini İyi Gösterme dışındaki alt ölçeklerin iç tutarlığı oldukça yüksek bulunmuştur. Geçerlik çalışması kapsamında ilk olarak envanterin faktör yapısı incelenmiştir. Faktör analizi sonucunda dört faktör elde edilmiştir ve elde edilen bulguların MCMI-III' ün yapısı ile benzer olduğu görülmüştür. Ölçüte dayalı geçerliği ölçmek için farklı tanı grubundaki hastaların MCMI-III alt ölçek puanlan MANOVA ile karşılaştınlmıştır. Şizoid, Histrionik, Narsisistik, Antisosyal, Borderline, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Major Depresyon, Sanrısal Bozukluk, Kendini İyi Gösterme ve Kendini Kötü Gösterme alt ölçeklerinde tanı gruplarına göre anlamlı farklılaşma olduğu bulunmuştur. Eğitim, cinsiyet ve yaş değişkenlerinin MCMI-III alt ölçek puanlan üzerindeki etkisi MANOVA ile incelenmiştir. Analiz sonucunda bu değişkenlerin envanterden elde edilen puanları etkilediği görülmüştür. Son olarak, Türk örneklemin ham puanları ile Amerikan örneklemin Temel Oran puanlan arasındaki korelasyona bakılmış ve bu iki puan arasında oldukça yakın bir ilişki olduğu bulunmuştur. 106
Özet (Çeviri)
EK_4 SUMMARY The aim of this study is to investigate the reliability and the validity of the Millon Clinical Multiaxial Inventory-Ill (MCMI-III) which is based upon DSM-IV and Millon's theory of personality in Turkish psychiatric patients. The sample consisted of 215 psychiatric patients who were 137 men and 78 women. Diagnostically, the sample included Major Depression (n=70), Psychotic Disorder (Schizophrenia and Delusional Disorder)(n=34), Anxiety Disorder (n=44), Bipolar Manic Episode (n=13), Alcohol Dependence (n=32), Somatoform Disorder (n=17) and Other Disorders (n=5). MCMI-III was translated into Turkish because of it was used first in this study. Internal consistency coefficients of subscales were found rather high except Histrionic, Compulsive and Desirability. In factor analysis was abtained for factors. It was found that results of the factor analysis were similar with structure of MCMI-III. MCMI-III subscales scores of patients in different diagnosis groups were compared with MANOVA. According to diagnosis groups, it was found significant differentiation at Schizoid, Histrionic, Narcissistic, Antisocial, Borderline, Alcohol and Drug Dependence, Major Depression, Delusional Disorder, Desirability and Debasement subscales. Effects of education, sex and age variables to the MCMI-III subscales scores were investigated with MANOVA. Results of analysis revealed that education, sex and age variables had effects on the MCMI-III subscales scores. Finally, correlations were researched between Turkish raw scores and American base rate scores. It was found quite high correlations between the raw scores and the base rate scores. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM _WJWJUJ 107