Buhur-i Zade Mustafa Itri Efendi'nin Neva Kar'ı ve incelenmesi
The Analysis of Neva Kar by Buhur-i Zade Mustafa Itri Efendi
  1. Tez No: 71714
  2. Yazar: ÜLKÜ FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT Itrinin Neva Kâr'ının incelenmesi konulu Yüksek lisans tezim iki ana bölümden meydana gelmektedir; Birinci Bölüm: Itri'nin hayatı, sanatçı kişiliği ve eserleri. İkinci Bölüm: Kısaca kâr türünün tanıtımı, Neva Kâr'ın güftesi, kullanılmış olan usûllerin şematik gösterimi ve en önemlisi Neva Kâr'ın analizi yer almaktadır. Tez içersinde Kâr'ın örnek notası Dr. Suphi Ezgi'nin Nazari ve Ameli Türk Musikisi Ansiklopedisi'nden alınmış şekliyle bulunmaktadır. Özet olarak bu tez Itri'nin Neva Kâr'ının müziksel analizi için hazırlanmış bir kaynak kitapçık niteliğindedir. 40
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT This thesis presents a comprehensive treatment of the analysis of Neva Kâr by Itri. The matireal of this thesis is organized into two main parts. Part I, contains brief informations about the life of Itri, his artistic side and his compositions. Part II, presents the description of Kâr type, lyrics by Neva Kâr and Introduces the schematic representation of methods used and above all the analysis of Neva Kâr is treated in detail in this part. The sampled note of Neva Kâr is extracted from Turkish Music Ansiclopedia by Dr.Suphi Ezgi. To sum up, this thesis is prepared as a referance book for the analysis of Neva Kâr. 41